خواص شگفت انگیز جو دو سر

309

معرفی کامل گیاه جو دو سر:

جو دو سر گیاهی است یک ساله، سبز روشن، به ارتفاع ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی متر می باشد که دارای سایه صاف، بدون کرک و ریشه افشان است. برگ ها به حالت خطی – سر نیزه ای، تخت و نوک تیز بوده، در دو ردیف طولی قرار دارند. غلاف برگ، ساقه ها را در بر گرفته است. زبانه برگ کوتاه و تخم مرغی بوده، دندانه نوک تیز و سه گوش دارد. پهنک برگ خطی – سر نیزه ای به طول حدود ۴۵ سانتی متر است.

هر سنبلک این گیاه دارای دو تا سه گل است. پوشه بیرونی فاقد سیخک بوده و دارای رگه می باشد.

سبوس ها دارای رگه های مضاعف بوده که دارای لبه کوتاه و مژه دار می باشند. بساک ها  سه عدد هستند، تخمدان دارای کلاله ای پر مانند می باشد. میوه به شکل گندم، بیضوی باریک و کرک دار است.

از بخش های هوایی تازه یا خشک شده، ساقه و برگ خرد شده برای مصارف دارویی استفاده می شود.

برای استخراج جو دو سر وحشی، بخش های هوایی تازه یا خشک شده این گونه را در فصل گل دهی جمع آوری می کنند. سپس آنها را  با جریان هوا خشک می کنند.

با مصرف جو دو سر جوان بمانید.

محل رویش جو دوسر:

جو دو سر در تمام دنیا کاشته می شود اما پیدایش آن در بریتانیا، فرانسه، لهستان، آلمان و روسیه بوده است.

در ایران بیشتر در استان های مرکزی، لرستان، خوزستان و فارس به صورت کاشته شده وجود دارد.

سبوس  جو دو سر:

دانه جو دو سر شامل میوه های رسیده و خشک شده این گونه است و سبوس جو دو سر از لایه خارجی و فاقد کرک ميوه بدست می آید.

رول جو دو سر:

برای تهیه رول جو دو سر، میوه تميز شده این گیاه را در معرض بخار قرار می دهند. سپس آنها را خرد می کنند.

کاه جو دو سر:

کاه جو دو سر شامل برگ، ساقه خشک و خرد شده این گونه می باشد که قبل از وقت گل دهی گیاه، جمع آوری می شود.

ترکیبات جو دو سر:

ترکیبات برگ ها:

ترکیبات برگ های این گیاه اولیگو و پلی ساکاریدهای محلول در آب شامل ساکاروز، کستوز، نئوکستوز، بیفورکوز، بتا – گلوکان ها، گالاکتوعربینو گزیلان ها و سیلیسیک اسید که تا حدی محلول در آب است. ساپونین های استروییدی شامل آوناکوزیدهای A و B آمینو اسیدهای غیر عادی شامل آونیک اسیدهای A و B فلاونوییدها شامل گلیکوزیدهای تریسین ویتکسین، ایزووتکسین، آپیژنین، ایزواورینتین می باشد.

ترکیبات میوه:

ترکیبات میوه این گیاه شامل نشاسته، پلی ساکاریدهای محلول به ویژه بتا – گلوکانها و عربینوگزیلانها. پروتئین ها شامل گلیادین، آونین، آونالین ساپونین های استروییدی شامل آوناکوزیدهای A و B پپتیدها شامل آلفا – آونو تیونین و نیز بتا – آونو تیونین. استرول ها مانند بتا – سیتوسترول و دلتا – ۵ – آونوسترول. روغن ثابت، ویتامینهای گروه B و آمینهایی از قبیل گرامین می باشد.

ترکیبات کاه جو دوسر:

ترکیبات کاه جو دو سر شامل اولیگو و پلی ساکاریدهای محلول در آب که خود شامل ساکاروز، کستوز، نئوکستوز، بتا – گلوکانها، گالاکتو عربینوگزیلانها و بی فور کوزمی باشد. سیلیسیک اسید که تا حدی در آب محلول است. ساپونین های استروییدی شامل آوناکوزیدهای A و B آمینو اسیدهای غیر عادی شامل آونیک اسیدهای A و B، فلاونوییدها شامل گلیکوزیدهای تریسین ویتکسین، ایزووتکسین، آپیژنین، ایزواورینتین می باشد.

جو دو سر فشار حون را کاهش می دهد

خواص درمانی جو دو سر:

خواص اندام های هوایی:

 براساس برخی پژوهش های صورت گرفته، نشان داده شده است که این گیاه پایین آورنده سطح اوریک اسید می باشد. همچنین اثر آنتی هپاتوتوکسیک دارد.

خواص میوه جو دو سر:

براساس بررسی های زیادی که صورت گرفته مشخص شده است که میوه سبوس دار جو دو سر قادر به کاهش کلسترول موجود در سرم بوده، از بیوسنتز پروستاگلاندین ممانعت می کند. بر اساس پژوهش های اخیر، اثر کاهنده کلسترول، مربوط به پلی ساکاریدهای محلول در آب موجود در میوه جو دو سر به ویژه بتا گلوکانها می باشد.

خواص کاه جو دو سر:

استفاده موضعی از کاه جو دو سر جهت درمان بیماریهای التهابی و سبورهای پوست (به ویژه انواع همراه با خارش) مفید می باشد.

خواص میوه جو دو سر:

اثرات کنترل کننده قند خون:

میوه جو دو سر موجب محدود کردن مقادیر انسولین و گلوکز خون، پس از صرف غذا می شود.

استفاده از عصاره محلول جو دو سر در رژیم غذایی، موجب بهبود مقادیر گلوکز و انسولین خون پس از صرف غذا، در زنان و مردان مبتلا به هیپرکلسترولمی خفیف می گردد.

اثرات کاهنده چربی خون:

بر اساس بررسی های صورت گرفته نشان داده شده است که بتا – گلوكان موجود در فرآورده های جو دو سر، دارای اثر کاهنده کلسترول خون در بیماران مبتلا به هیپرکلسترولمی است که از مرحله یک نوعی رژیم غذایی، پیروی می نمایند.

مصرف روزانه ۴۰ گرم سبوس جو دو سر به مدت ۱۴ روز موجب افزایش پاسخ دهی چربی خون می شود. مصرف نوعی رژیم غذایی حاوی سبوس مقادیر کلسترول آزاد، کلسترول LDL و کلسترول آزاد HDL پلاسما و همچنین کاهش غلظتهای کلسترول استری شده موجود در بالا و کلسترول استری شده HDL می گردد.

پیشگیری از دیابت و بیماریهای قلبی:

یافته های به دست آمده از یک کارآزمایی کنترل شده یک سویه نا آگاه که به مدت ۸ هفته روی ۵ گروه موازی انجام شد حاکی از آن است که مصرف نوعی آشامیدنی حاوی B-گلوکان حاصل از جو دو سر موجب بهبود تابولیسم گلوکز و چربی می شود.

کاهش فشار خون بالا:

طبق بررسی های صورت گرفته مصرف روزانه  ۸ گرم فیبر محلول در آب حاصل از سبوس جو دو سر باعث کاهش فشار خون می گردد.

 بیماریهای پوستی:

نوعی فرآورده موضعی تهیه شده از کاه جو دو سر که متشکل از ساقه ها و برگهای خشک شده Avena sativa بوده و حاوی سیلیسیک اسید است، به صورت استحمام و جهت تسکین خارش های ناشی از بیماریهای التهابی و سبورهای پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

مقدار ۱۰۰ گرم فرآورده مزبور برای انجام حمام کامل، کافی می باشد.

از این رو می توان خارش های شدید ناشی از خشکی پوست را به شکل علامتی و با استفاده از انواع گوناگون فرآورده های حاوی مخلوط کلوییدی آرد جو دو سر، ژل ها و صابون های حمام و همچنین پودرهای حاوی عصاره های جو دو سر درمان نمود.

ترک سیگار:

مصرف جو دو سر می تواند اثر مفیدی برای ترک سیگار داشته باشد.

فرآورده های تهیه شده از جو دو سر وحشی برای درمان بسیاری بیماری ها مانند اضطراب های حاد و مزمن، هیجان، سندروم های ضعف اعصاب و شبه ضعف اعصاب و علائم پیری، خستگی و بی خوابی مفید است.

مطالب مرتبط:
گیاه برنجاسف نیز خواص ضد افسردگی شبیه به جو دو سر دارد . پیشنهاد می شود مطلب “خواص فوق العاده گیاه برنجاسف” را مطالعه نمایید.

از گیاه جو دو سر برای درمان ضعف مثانه و بافت همبند، بی کفایتی بافت همبند، نقرس، درمان بیماری های کلیوی، درمان روماتیسم، بیماریهای پوست، فشار و ضعف مثانه استفاده می گردد.

گیاه مذکور همچنین به عنوان مقوی و نیروبخش به کار برده می شود.

این گیاه در طب سنتی به نام «هرطمان» خوانده شده و طبع آن سرد و خشک می باشد.

جو دو سر، خشکاننده، تحلیل برنده و قابض است.

خواص جو دو سر

خواص میوه جو دو سر:

فرآورده های حاصل از میوه جو دو سر، برای درمان بیماری ها و دردهای ناحیه معده، روده، کیسه صفرا و کلیه بیماری های مربوط به قلب و عروق، يبوست، دیابت، اسهال، خستگی جسمی، روماتیسم استفاده می شود.

از گیاه مذکور به صورت حریره برای درمان گلودرد و سینه درد به کار برده می شوند.

خواص کاه جو دو سر:

از کاه جو دو سر برای درمان بیماری های التهاب پوستی و درمان زگیل استفاده می شود.

از کاه جو دو سر برای درمان گرفتگی شکم، بیماریهای مثانه و روماتیسم، بیماری های چشم، سرمازدگی، نقرس، زرد زخم و اختلالات مربوط به سوخت و ساز به کار برده می شود.

از این گیاه همچنین به صورت حمام پا جهت درمان سرمازدگی مزمن و خستگی پا استفاده می شود.

برای درمان آنفولانزا و سرفه از چای کاه این گیاه استفاده می شود.

روش مصرف:

از اندام های هوایی این گیاه در تهیه فرآورده های ترکیبی و چای جهت مصارف خوراکی و همچنین برای تهیه تنتور مادر و محلول های دارای رقت های گوناگون استفاده می شود.

جهت تهیه چای، ۳ گرم از اندام های هوایی این گیاه در ۲۵۰ میلی لیتر آب جوشانده شده، پس از سرد شدن صاف می گردد. چای حاصل از اندام های هوایی این گیاه، چند بار در روز و اندکی پیش از خواب مورد استفاده قرار می گیرد.

از میوه این گیاه جهت تهیه فرآورده های ترکیبی استفاده میشود.

کاه خرد شده این گیاه برای تهیه جوشانده ها و سایر فرآورده های جالینوسی، مانند فرآورده های افزودنی به آب حمام به کار برده می شود.

برای تهیه فرآورده های افزودنی به آب حمام می بایست ۱۰۰ گرم کاه خرد شده جو دو سر را در ۳ لیتر آب به مدت ۲۰ دقیقه جوشانید، سپس جوشانده مزبور را به آب حمام اضافه نمود.

نگهداری اندام های هوایی این گیاه می بایست دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح گیاه مذکور مشاهده نشده است. اما افراد مبتلا به بیماری سلیاک می بایست از مصرف جو دو سر اجتناب نمایند.

مصرف جو دو سر توسط عده بسیار کمی که نسبت به گلوتن موجود در گیاه حساسیت بیش از حد دارند، ممکن است مضر باشد.

از سوی دیگر مصرف مقادیر محدود جو دو سر توسط افراد مبتلا به درماتیت herpetiformis منجر به بروز اثرات سمی نشده، فقط مصرف مقادیر زیاد گیاه مزبور خطرناک می باشد. از این رو توصیه می شود بیماران حساس به گلوتن تا زمانی که گلوتن جو دو سر کاملا گرفته شود و بر روی فرآورده های تهیه شده از آن برچسب «بدون گلوتن» الصاق شود، از مصرف گیاه مزبور خودداری نمایند.

همچنین همانند بیشتر فرآورده های فیبری می بایست فرآورده های تهیه شده از سبوس جو دو سر را جهت اطمینان از این که فیبرها به خوبی در روده پراکنده شده اند، با آب فراوان مصرف نمود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید