خواص درمانی گیاه کوله خاس

13

معرفی کامل گیاه کوله خاس:

کوله خاس، گیاهی است شبه درختچه ای همیشه سبز به ارتفاع ۲۰ تا ۸۰ سانتی متر با ساقه های افراشته، چوبی و بسیار منشعب است. برگ های آن کوچک، به رنگ قهوه ای، غشایی، سه گوش تا سرنیزه ای و فلس مانند هستند. برگ شاخه ها (فیلو کلادها) کشیده، مستقیم و دو ردیفی و منتهی به نوک، تیز می باشند.

گل های این گیاه کوچک و به رنگ سفید مایل به سبز است . این گیاه به صورت منفرد یا در دستجات کوچک در میانه برگ رشد می کنند. این گل ها دوجنسی، دارای جام ۶ قسمتی، که در یک نوع با پرچم هایی که در قاعده به هم پیوسته اند. گل های آن در نهایت به میوه هایی نارنجی رنگ، به اندازه یک گیلاس تولید می کنند، که در شهریور ماه رسیده و در تمام طول زمستان روی گیاه باقی می مانند.

از بخش های هوایی و ساقه های زیرزمینی این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش گیاه کوله خاس:

این گیاه بومی تمام مناطق اروپا، غرب آسیا و شمال آفریقا می باشد.

نام های دیگر: Kneeholm , Pettigree , Sweet Broom , Knee Holly , Jew ' s Myrtle

ترکیبات گیاه کوله خاس:

ترکیبات این گیاه شامل ساپونین های استروئیدی (۴ تا ۶ درصد) که بیشتر شامل روسكین، روسکوزید، آگلیکون های نئوروسکوژنین و روسکوژنین می باشند. بنزوفوران ها شامل او پارون و روسکو دی بنزوفوران  است.

اثرات:

بر اساس آزمایش های حیوانی، مصرف این گیاه موجب افزایش میزان انقباض وریدی و نوعی اثر الکترولیت مانند روی دیواره سلول مویرگ ها می گردد. گیاه مزبور مدر و ضد التهاب می باشد.

کوله خاس مفید برای طپش قلب

خواص درمانی گیاه کوله خاس:

از این گیاه به عنوان نوعی داروی کمکی جهت مداوای ناراحتی های ناشی از نارسایی مزمن وریدی مانند احساس سنگینی و درد و همچنین گرفتگی عضلات در پاها، خارش و تورم استفاده می شود. همچنین به عنوان نوعی دارو برای درمان مشکلات بواسیر از قبیل خارش و سوزش به کار برده می شود.

این گیاه در طب سنتی به نام « آس بری » خوانده می شود، طبع آن سرد در درجه اول و خشک در درجه دوم می باشد. دم کرده و جوشانده گیاه مزبور يبوست آور، ضد خونریزی و تقویت کننده اندام های ضعیف است.

گیاه کوله خاس در درمان سرفه و تپش قلب مفید بوده، مدر و ضد سوزش ادرار می باشد. در کاهش التهاب ناشی از سوختگی ها، باد سرخ و شری (کهیر) مفید بوده، و به صورت تازه و خشک شده به کار می رود. لازم به ذکر است که خاصیت خشک شده گیاه خشک شده از گیاه تازه بیشتر است.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است، گواینکه استفاده از آن در موارد نادر ممکن است منجر به بروز ناراحتی معده و تهوع گردد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید