خواص درمانی گیاه چمن زار اروپایی

64

معرفی گیاه عروس چمن زار اروپایی:

عروس چمن زار اروپایی، گیاهی است چند ساله به ارتفاع ۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متر، که دارای ساقه افراشته، بدون کرک، در برخی موارد پوشیده از کرک های نمدی می باشد. برگ های آن متناوب، دارای دمبرگ بلند یا کم و بیش بدون دمبرگ، شانه ای فرد نامنظم با برگچه هایی که متقابل با یکدیگر هستند. سطح فوقانی برگچه ها سبز تیره و معمولا بدون کرک و سطح تحتانی آنها نمدی سفید تا خاکستری بوده، فقط روی رگه ها کرک های ساده دارد.

گل های این گیاه به صورت منظم و شعاعی بوده، که درون گرزن های مرکب انتهایی و غیر متراکمی قرار دارند. کاسبرگ ها جدا از هم، مثلثی، نوک تیز، به طول حدود یک میلی متر، که در سطح خارجی کرک دار می باشد.

گلبرگ ها به شکل تخم مرغی بوده، که در بخش پایین به صورت یک پایک باریک در می آیند. رنگ گلبرگ ها سفید مایل به زرد است. برگ ها بویی بسیار متفاوت از گل ها داشته، معطر، مطبوع و بادام مانند می باشند.

از گل های خشک شده، بخشهای هوایی گل دار و خشک شده، بخش های تازه زیر زمینی و هوایی گل دار برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش عروس چمن زار اروپایی:

این گیاه در شمال و جنوب اروپا، شمال آسیا و آمریکای شمالی، و در استان های آذربایجان،کردستان ایران یافت می شود.

ترکیبات عروس چمن زار اروپایی:

ترکیبات گل این گیاه شامل روغن فرار، که بیشتر شامل سالیسیل آلدئید و متیل سالیسیلات (که حاصل دهیدراسیون مونوتروپینین – ساليسيل آلدئید پریم وروزید و اسپیرائین – سالیسیلیک اسید استر پریم وروزید است ) و نیز مقادیر اندکی وانیلین و هليوتروپین می باشد. فلاونوییدها که بیشتر شامل اسپیرائه اوزید و نیز کامپفرول گلوکوزیدهای هایپر وزید و روتین می باشند. و تاتن ها شامل الاژیک تانن ها است.

ترکیبات اندام های هوایی شامل روغن اتری (به مقادیر بسیار اندک) که حاوی استر سالیسیلیک اسید است.

فلاونوییدهایی از قبیل روتین، هایپر وزید، کوئرستین، گلوکورونید، و تانن ها شامل الاژیک تانن است.

گیاه عروس چمن زار اروپایی

خواص درمانی عروس چمن زار اروپایی:

گل های این گیاه کاهنده التهاب و قابض بوده، به دلیل داشتن سالیسیلات واجد آثار ضدمیکروب، ضد تب و مدر می باشند.

در بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که فراکسیون فلاونوییدی حاصل از آنها در بهبود زخم معده اثر مثبت داشته، و موجب افزایش انقباض پذیری عضلات صاف می گردد.

اندام های هوایی این گیاه به دلیل داشتن سالیسیلات واجد آثار ضد میکروب، ضد تب و مدر می باشند. در بررسی های صورت گرفته نیز مشخص شده است که فراکسیون فلاونوییدی حاصل از آنها در بهبود زخم معده اثر مثبت داشته، که موجب افزایش انقباض پذیری عضلات صاف می گردد.

از این گیاه به عنوان دارویی مکمل جهت درمان سرماخوردگی استفاده می شود.

در طب سنتی از گیاه مزبور به عنوان مدر و نیز برای درمان روماتیسم مفاصل و ماهیچه ها، مداوای نقرس، درمان بیماری های کلیه و مثانه و سردرد استفاده می شود. همچنین جهت درمان اختلالات معده ای ناشی از بالا بودن میزان اسید معده، مداوای زخم معده و نیز اسهال خردسالان به کار برده می شود.

همچنین از این گیاه برای درمان روماتیسم و التهاب غشاهای مخاطی استفاده می گردد.

روش مصرف:

از پودر این گیاه و دیگر فرآورده های جالينوسی آن جهت تهیه دم کرده استفاده می شود. گلهای گیاه مزبور نیز در مخلوط های مختلف چای برای درمان آنفلونزا، روماتیسم و التهابات کلیه و مثانه مصرف می گردند.

برای تهیه دم کرده می بایست آب جوش را به ۳ تا ۶ گرم از گیاه خرد شده این گیاه افزود، و پس از ۱۰ دقیقه دم کشیدن، آن را صاف نمود.

عصارۀ مایع اندام های هوایی گیاه با اتانول ۲۵ درصد ( ۱ به ۱) تهیه می شود.

مقدار مصرف دم کرده این گیاه یک فنجان، طی چند بار در روز می باشد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است. مصرف بیش از حد این گیاه منجر به تهوع و دردهای معده ای می شود.

در صورت حساسیت به سالیسیلات، نمی بایست از فرآورده های حاوی این گیاه استفاده نمود.

 

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید