خواص درمانی گیاه صندل سفید

32

معرفی کامل گیاه صندل سفید:

صندل سفید، درخت کوچک همیشه سبزی است به ارتفاع ۱۰ متر با پوست صاف و انشعابات آویزان، که در تمام طول سال گل می دهد. برگ ها متقابل، به طول ۴ تا ۶ و عرض ۲ سانتی متر، سرنیزه ای با حاشیه کامل و سطح پایینی مات و دمبرگ هایی به طول حدود یک سانتی متر هستند.

گل ها درون گل آذین های خوشهای متعدد، کوچک، بی بو، افراشته و با پایکهای کوتاه قرار داشته، فاقد کاسه و واجد گلپوش استکانی به طول ۴ تا ۵ میلی متر به رنگ زرد تا قرمز پررنگ می باشند. گل دارای ۴ پرچم با کرکهایی در قاعده خود بوده، در دهانه لوله گلیوش قرار دارند. تخمدان نیمه تحتانی با ۳ تخمک، در جوانه به صورت آزاد و بعدا محصور درون دیسک می باشد. میوه شفت گرد، سیاه، به اندازه یک نخود و با تاجی از باقیمانده گلپوش است.

از چوب صندل شامل چوب سخت تنه. و شاخه های Santalun album (یا Pterocarpus santalinus) که از پوست و چوب نرم از آن جدا شده است، برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش گیاه صندل سفید:

این گیاه به صورت خودرو در هند و به صورت کاشته شده، در تیمور و جزایر سوندا نیز رویش دارد.

نامهای دیگر: Sanderwood , White Saunders , Yellow Saunders

ترکیبات گیاه صندل سفید:

ترکیبات این گیاه شامل روغن فرار (۳ تا ۵ درصد) عمدتاً شامل سانتالول ها (که متشکل از ۵۰ درصد سیس-آلفا-سانتالول، ۲۰ درصد سیس-بتا-سانتالول، ۴ درصد اپی-بتا-سانتالول می باشند) و همچنین آلفا – برگاموتول و آلفا-برگاموتال تانن ها و رزین ها است.

خواص درمانی گیاه صندل سفید:

روغن فرار این گیاه ضد عفونی کننده دستگاه ادراری بوده، گو اینکه مصرف مقادیر زیاد آن در دراز مدت بر روی کلیه ها اثر سمی دارد.

از این گیاه برای درمان بیماری های التهابی مجاری آوران ادرار استفاده می شود ومعمولاً همراه با سایر داروهای ضدعفونی کننده دستگاه ادراری به کار برده می شود.

در طب چینی از این گیاه برای درمان دردهای اپی گاستریک، درد قفسه سینه و استفراغ استفاده می شود.

در طب هندی این گیاه به صورت داخلی برای درمان گرما زدگی، آفتاب زدگی و تب ناشی از آن به کار برده شده، از آن به عنوان نوعی دم کرده همراه با عسل (در 'Kerala) و همراه با آبی که برنج در آن پخته شده است (در نپال) برای درمان سوزاک و همچنین به عنوان نوعی داروی از بین برنده قوای جنسی در طب آیروودیک استفاده می گردد.

معرفی گیاه صندل سفید

این گیاه در طب سنتی به نام «صندل ابيض» خوانده می شود. طبع آن خشک در درجه دوم و سرد در درجه سوم می باشد.

همچنین این گیاه در درمان ضعف معده سودمند و برای افراد گرم مزاج مناسب می باشد. وگذاردن ضماد آن بر روی شقیقه ها در بهبود سردرد ناشی از حرارت نافع است. به علاوه خوردن ضماد آن در درمان تپش قلب ناشی از گرمی مزاج مؤثر می باشد.

در طب کنونی از گیاه مزبور برای درمان التهاب مجاری ادرار استفاده می گردد.

موارد منع مصرف:

استفاده از این گیاه در صورت ابتلا به بیماریهای کلیوی ممنوع است.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی گیاه مزبور شناسایی نشده است، گواینکه مصرف آن گاه ممکن است منجر به خارش پوست، تهوع، مشکلات گوارشی و خون شاشی گردد. از سوی دیگر این گیاه دارای پتانسیل ضعیفی جهت حساسیت زایی میباشد.

روش مصرف:

این گیاه جهت مصارف خوراکی در فرآورده های تهیه شده از گیاه خرد شده استفاده می گردد. مقدار متوسط مصرف روزانه این گیاه ۱۰ گرم، یک تا یک و نیم گرم روغن فرار می باشد.

 

 

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید