خواص درمانی گل مغربی

19

معرفی کامل گل مغربی:

گل مغربی، گیاهی است علفی دو ساله که ارتفاع آن تا یک متر می رسد. این گیاه دارای ریشه گوشتی شلغم مانند و دوکی شکل است که در سال اول گیاه طوق های فشرده و چسبیده به سطح زمین را به وجود می آورد. ساقه آن به صورت افراشته، غير منشعب یا در بالا منشعب و گوشتدار می باشد. برگ های آن ساقه ای بدون دمبرگ یا دارای دمبرگ کوتاه، اغلب آویزان، به شکل مستطیلی سرنیزه ای و نوک تیز می باشد.

گل های این گیاه معطر، به طول ۲ تا ۳ سانتی متر بوده، که به صورت منفرد در محور پر گیاه قرار دارند کاسبرگ های آن سرنیزه ای، نوک باریک، به پایین پیچیده، نازک، در سطح بیرونی کم و بیش سبز روشن و بدون کرک هستند. گلبرگ ها تخم مرغی شکل، تخمدان تحتانی و خامه دارای کلاله ۴ قسمتی است. میوه آن کپسولی شکل، پشمالود همراه با موهای غده ای کوتاه می باشد. دانه های آن به طول ۱۵ میلی متر، به رنگ خاکستری تیره تا سیاه هستند.

گل های این گیاه معطر بوده و هنگام غروب باز می شوند.

محل رویش گیاه گل مغربی:

منشأ این گیاه آمریکالی شمالی می باشد، ولی امروزه در اغلب مناطق اروپا و بخش هایی از آسیا و ایران به صورت کاشته شده یافت می گردد.

روغن گل مغربی، روغن ثابت حاصل از دانه های گیاه مزبور است که با استفاده از روش استخراج سرد به دست می آید و به صورت محلول در هگزان در تانکرهای استیل یا شیشه ای نگهداری می شود. در مرحله بعد روغن استخراج گردیده و شستشو داده می شود.

گل مغربی مفید برای دیابت

ترکیبات گل مغربی:

ترکیبات این گیاه شامل روغن ثابت که اسیدهای چرب عمده موجود در آن شامل لینولئیک اسید (۶۵ تا ۸۰ درصد)، گامالینولنیک اسید (۸ تا ۱۴ درصد)، اولئیک اسید (۶ تا ۱۱ درصد) و پالمیتیک اسید (۷ تا ۱۰ درصد) می باشد.

خواص درمانی گل مغربی:

روغن گل مغربی (EPO) یکی از روغنهای واجد نوعی اسید چرب امگا۶ است که دارای حدود 9 درصد گامالینولنیک اسید (GLA) می باشد. اسید مزبور به صورت درون تن و توسط آنزیم دلتا-۶-دساتوراز به دی هومو گامالینولنیک اسید و سپس پروستاگلاندین PGE1 ) E1 ) تبدیل می شود. PGE1 ضد التهاب و تثبیت کننده فعالیت غشاء سلولی در بدن می باشد. روغن این گیاه تأمین کننده مقادیر افزایش یافته دی هومو-گاما-لینولنیک اسید در خون افراد مبتلا به کمبود آنزیم دلتا-۶-دساتوراز است.

گاما لینولنیک اسید نیز یکی از ترکیبات موجود در شیر مادران شیرده بوده، ولی به رژیم غذایی خردسالان افزوده نمی گردد. اعتقاد بر آن است که ممکن است گاما-لینولنیک اسید موجود در شیر مادر برای رشد دستگاه عصبی کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند مفید باشد.

در بررسی های آزمایشگاهی ثابت شده است که روغن گل مغربی دارای اثر آنتی اکسیدان است

مشخص گردیده است که روغن گیاه مزبور عليه نوروپاتی های دیابتی، بالا بودن میزان چربی خون، پرفشاری خون و سندرم روده تحریک پذیر اثرات مثبتی داشته است.

به نظر می رسد که روغن گیاه مزبور احتمالا در تسکین علائم جسمی و روانی در سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مؤثر می باشد.

گل مغربی برای پوست مفید است

اثرات ضد سرطان:

ممکن است GLA به عنوان داروی کره ای در درمان سرطان پستان در پارس به هورمون های آندوکرین بیماران که تحت درمان با تاموکسیفن به عنوان داروی اصلی قرار دارند مؤثر باشد. گواینکه جهت اثبات کامل این امر انجام مطالعات بالینی مفصل تر ضروری است.

اثرات ضد آرتریت:

اثربخشی روغن گل مغربی در آرتریت رضایت بخش نبوده است.

اثر در بیماری های پوستی:

برای دستیابی به اثرات ضد التهاب پوست روغن گل مغربی تجویز مقادیر زیاد و طولانی مدت فرآورده مزبور ضروری است. این فرآورده تأمین کننده اسیدهای چرب ضروری جهت ابقاء غشاهای سلولی و نیز پیش ساز پروستاگلاندین ها می باشد.

از روغن این گیاه برای درمان درماتیت عصبی، سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و نیز به عنوان عامل کمکی در رژیم های غذایی استفاده می گردد. گیاه مزبور همچنین جهت درمان بیش فعالی کودکان، بالا بودن مقادیر کلسترول موجود در خون، گر گرفتگی ناشی از یائسگی و پستان دردهای دوره ای به کار برده می شود.

برخی از دیگر موارد مصرف داروی مزبور پرفشاری خون، آرتریت روماتوئید، ایجاد لخته در عروق (ترومبوز)، برخی اختلالات مرتبط با خود ایمنی همچون مولتیپل اسکلروز و سندرم رينود هستند. از سوی دیگر در آلمان کپسول های ۵۰۰ میلی گرمی حاوی روغن این گیاه برای درمان و تسکین علائم اگزمای آتوپیک تجویز می گردند.

عوارض جانبی و هشدارها:

ممکن است مصرف روغن گل مغربی سبب ایجاد برخی عوارض خفیف گوارشی از قبیل تهوع، استفراغ، اسهال، نفخ و باد معده شود.

تداخل های دارویی:

داروهای ضد انعقاد، داروهای ضد پلاکت، هپارین های دارای وزن مولکولی پایین و داروهای ضد لخته:

مصرف توأم روغن گل مغربی با داروهای مزبور ممکن است سبب افزایش خطر بروز خونریزی گردد. بنابراین توصیه می شود مصرف روغن گل مغربی با داروهای مورد بحث با احتیاط صورت گیرد و علائم و شکایات ناشی از خونریزی مورد توجه قرار گیرند.

داروهای ضد تشنج:

روغن گل مغربی ممکن است موجب پایین آوردن آستانه تشنج و کاهش اثر داروهای مزبور گردد. بنابراین توصیه می شود از مصرف همزمان آنها با یکدیگر خودداری شود. فنوتیازین ها: مصرف همزمان روغن گل مغربی با داروهای مزبور ممکن است سبب کاهش آستانه تشنج گردد. بنابراین توصیه می شود از مصرف همزمان آن با فنوتیازینها خودداری گردد.

روش مصرف:

کپسول های خوراکی حاوی روغن این گیاه در بازار موجود است. اشکال دارویی: کپسولهای ۵۰۰ و ۱۳۰۰ میلی گرمی. بیشتر فرآورده های تجاری (کپسول ها) بر اساس میزان گاما لینولنیک اسید استاندارد شده اند و حاوی ۹ درصد از ترکیب مزبور هستند.

فرآورده های این گیاه را می بایست در دمای اتاق و محيط خشک دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کرد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید