خواص درمانی گل ساعتی – گل پیچی

150

معرفی کامل گل ساعتی:

گل ساعتی، یا گیاه پیچی، گیاهی است چند ساله، با ساقه ای قوی و چوبی که طول آن تا ۱۰ متر می رسد. ساقه آن بالا رونده در ابتدا گوشه دار، خاکستری و مدور با پوسته ای با نوارهای طولی است. برگ های آن متناوب، دمبرگ دار، با حاشیه اره ای و کرک های بسیار ظریف، در سطح بالایی با کرک های کمتر از سطح پایینی هستند. گوشوارک ها و پیچک ها از محور برگ ها رشد می کنند.

دمگل ها محوری و حامل یک گل هستند. گل ها به صورت شعاعی، دوجنسی، به قطر ۵ تا ۹ سانتی متر می باشند. هر گل دارای پنج کاسبرگ محکم، در سطح بیرونی سبز و در سطح داخلی سفید، پنج گلبرگ سفید یا قرمز روشن می باشد. پرچم ها پنج عدد هستند و در قاعده به هم متصل و با آندروژینوفور ترکیب شده اند.

از بخش های هوایی کامل یا بریده شده تازه یا خشک شده، بخشهای هوایی تازه. گوشت تازه و زردرنگ میوه خوراکی برای مصارف دارویی استفاده می شود. چند گونه نزدیک این گونه نیز دارای میوه های خوراکی و خواص دارویی هستند.

گل ساعتی شامل بخش های هوایی تازه و خشک شده این گونه است. شاخه های گل دار از ۱۰ تا ۱۵ سانتی متری سطح زمین، در زمانی که اولین میوه های گیاه به بزرگی یک سیب ظاهر می گردند، بریده می شوند. محصول، توسط دستگاه یونجه خشک کنی یا در هوای آزاد خشک می شود. برای به دست آوردن بیشترین مقدار فلاونوئید در شاخه های گل دار، دو بار برداشت در سال توصیه می شود.

محل رویش گیاه گل ساعتی:

این گیاه بومی مناطقی از جنوب شرقی ایالات متحده تا آرژانتین و برزیل است. در اروپا به عنوان گیاه باغی کاشته می شود.

ترکیبات گیاه گل ساعتی:

ترکیبات این گیاه شامل فلاونوییدها که عمدتا شامل مشتقات گلیکوزیله فلاون ها یعنی ترکیباتی مانند ایزوویتکسین – گلوکوزید، شافتوزید، ایزوشافتوزید، ایزواورینتین، ایزواورینتین – گلوکوزید، ويسنین و لوسنين هستند. گلیکوزیدهای سیانوژنیک مانند ژینوکاردین و روغن فرار (به میزان ناچیز) می باشد.

بر اساس بررسی های مختلف، وجود آلکالوییدهای هارمالین در این گیاه تأیید نشده است.

خواص درمانی گل ساعتی:

این گیاه دارای گلیکوزید بوده و در آزمایشهای حیوانی نشان داده شده است که پایین آورنده فشار خون و محرک تنفس می باشد. از سوی دیگر گفته می شود از آن جهت درمان هیجانات عصبی، مشکل در خواب رفتن و یا علائم عصبی گوارشی استفاده می شود.

مصرف این گیاه به صورت خوراکی برای درمان حالات مرتبط با افسردگی مانند هیستری، هیجانات عصبی عموم، بیخوابی و مشکلات گوارشی دارای منشأ عصبی به کار برده می شود.

گیاه مزبور به صورت موضعی جهت درمان بواسیر و نیز به عنوان نوعی افزودنی به آب حمام برای درمان هیجانات عصبی استفاده می گردد.

همچنین از این گیاه برای درمان بی خوابی، تشنج و هیجان استفاده می شود.

روش مصرف:

این گیاه به صورت خرد شده برای تهیه چای و سایر فرآورده های جالينوسی مورد استفاده قرار می گیرد.جهت مصارف داخلی یا به عنوان افزودنی های آرامبخش در آب حمام به کار برده می شود.

برای تهیه دم کرده، ۱۵۰ میلی لیتر آب گرم به یک قاشق چایخوری گیاه افزوده شده، پس از ۱۰ دقیقه صاف گردد. برای تهیه محلول شستشوی مورد نیاز جهت مصارف موضعی به منظور درمان بواسیر، ۲۰ گرم گیاه به ۲۰۰ میلی لیتر آب نیم جوش افزوده شده، صاف گردد و پس از سرد شدن مصرف شود.

مقدار مصرف چای:

یک قاشق چایخوری گیاه به ۱۵۰ میلی لیتر آب گرم افزوده شده پس از ۱۰ دقیقه صاف گردد. این چای ۲ تا ۳ بار در طی روز و نیز نیم ساعت پیش از خواب میل شود.  

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف اندازه و صحیح مقادیر درمانی گیاه مزبور مشاهده نشده است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید