خواص درمانی پوست و میوه نارنج

1066

معرفی کامل گیاه نارنج:

نارنج، درختی است همیشه سبز با تاج گرد و پوست صاف که به رنگ قهوه ای متمایل به خاکستری می باشد. شاخه های جوان آن  گوشه دار و شاخه های مسن تر گرد و فاقد کرک می باشد. که خارهای باریک محوری دارد. برگ های آن متناوب، بیضوی شکل، که دارای رأس تیز و قاعده مدور می باشد. دمبرگ ها دارای بال عريض بوده که به تدریج از عرض آنها کاسته شده، که بخشی از دمبرگ فاقد بال می شود.

گل های این درخت به صورت منفرد یا دسته جات محوری بوده و بسیار معطر هستند. کاسه گل استکانی، دارای ۵ کاسبرگ ضخیم گوشتی، کام سفید و برگشته می باشد.

میوه کروی شکل، که در انتها مختصری تخت است. پوست میوه ضخیم، خشن و در هنگام رسیدن نارنجی رنگ بوده، گوشت میوه ترش مزه است و وسط میوه در هنگام رسیدن توخالی می شود.

از پوست تازه یا خشک شده میوه، گل ها، دانه و اسانس گل و میوه این گیاه برای مصارف خوراکی و دارویی استفاده می شود.

شکوفه نارنج (بهار نارنج) گل های خشک شده این گونه است. اسانس به کمک تقطیر با بخار آب از گل های تازه و کاملا باز شده حاصل می شود. پوست نارنج شامل پوسته خارجی میوه رسیده این گونه می باشد که از لایه گوشتی آن جدا شده است.

محل رویش درخت نارنج:

این گیاه بومی مناطق حاره آسیا است. ولی امروزه به وفور در سایر مناطق جهان همانند منطقه مدیترانه ای کاشته می شود.

در ایران در برخی نقاط به صورت کاشته شده یافت می گردد.

ترکیبات گیاه نارنج:

ترکیبات شکوفه میوه نارنج:

ترکیبات شکوفه میوه این گیاه شامل شکوفه گیاه و روغن فرار حاصل از آن که شامل لینالول، لینالیل استات، آلفاپینن ها، لیمونن و نرول می باشند. متیل آنترانیلات، ليمونوییدها (ترکیبات تلخ تری ترپنوئیدی)، فلاونوییدها. شکوفه نارنج و روغن فرار حاصل از آن می باشد.

ترکیبات پوست میوه :

ترکیبات پوست میوه نارنج شامل روغن فرار حاصل از پوست میوه که خود شامل لیمونن، نرول، ژرانیول، لینالول، لینالیل ، نریل ، ژرانیل – و سیترونلیل استات و نیز متیل آنترانیلات است. فلاونوییدها از جمله ترکیبات تلخی مانند نئوهسپریدین، دی هیدروچالکون، نارینژین و ترکیبات لیپوفیلیک سینه ستین، نوبيلتين، تانگرتین. فورو کومارین ها می باشد.

درخت نارنج

خواص درمانی گیاه نارنج:

خواص درمانی شکوفه میوه نارنج:

فرآورده های حاصل از شکوفه و اسانس شکوفه این گیاه به عنوان عامل پیشگیری از دردهای عصبی، دردهای معده، نقرس و گلو درد استفاده می شود.

همچنین به عنوان آرام بخش برای درمان تنش عصبی و بی خوابی به کار برده می شوند.

در طب سنتی نیز از آن برای درمان برونشیت مزمن استفاده می گردد.

در طب چینی از شکوفه نارنج و روغن فرار حاصل از آن برای درمان مواردی مانند درد اپی گاستر، استفراغ و بی اشتهایی استفاده می شود.

خواص درمانی پوست میوه نارنج:

پوست میوه این گیاه ضد اسپاسم ضعيف مجاری گوارشی بوده، موجب افزایش ترشح شیره معده می گردد.

در طب سنتی از پوست میوه این گیاه در مواردی از قبیل بی اشتهایی و سوء هاضمه استفاده می شود.

در طب چینی پوست میوه این گیاه برای درمان سرفه، سرماخوردگی، بی اشتهایی و کاهش میزان تنبلی عضلانی منجر به پرولاپس مقعد و رحم به کار برده می شود.

طبع پوست گیاه نارنج گرم و گوشت آن سرد و خشک است.

مصرف گرد پوست نارنج با آب گرم دل پیچه را به صورت سریع درمان می کند.

مصرف گوشت میوه نارنج به صورت ناشتا سببب تضعیف کبد و سست کردن معده در افراد سرد مزاج گردیده، لیکن در درمان التهاب معده، در افراد دارای مزاج گرم سودمند است.

روش مصرف:

از پوست میوه این گیاه به شکل خرد شده برای تهیه انواع چای و نیز از فرآورده های جالينوسی تلخ مزه حاصل از آن به صورت داخلی استفاده می شود.

فرآورده های تجاری تهیه شده از پوست میوه گیاه مزبور شامل انواع قطره ها و مخلوط های آماده جهت تهیه چای آماده می باشد.

برای تهیه چای یک قاشق چای خوری از دارو به ۱۵۰ میلی لیتر آب داغ افزوده شده، پس از ۱۰ دقیقه صاف می گردد. و یک فنجان، نیم ساعت پیش از وعده های غذایی میل گردد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه نارنج و روغن فرار حاصل از آن مشاهده نشده است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید