خواص درمانی خزه ایرلندی

0
271

معرفی کامل گیاه خزه ایرلندی:

این گیاه گونه ای جلبک قرمز پایا است که تا عمق ۲۵ متری آب رشد می کند. ریسه تازه معمولا سبز و یا زرد تا قهوه ای مایل به ارغوانی و ریسه خشک شده سفید تا زرد و شفاف است. ریسه ها به طول ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر، دارای یک صفحه چسبنده، خمیده و گاهی اوقات دو شاخه می باشد. قطعات زبانه ای شکل، خطی و دو قسمتی بوده، که معمولا سه تا هشت میلی متر عرض دارند. ریسه به حالت غضروفی بوده و دارای بافت دو لایه می باشد.

بافت میانی ریسه متشکل از سلول هایی است که به صورت شبکه ای به هم متصل شده اند. لایه پوستی، نسبت به ریسه زاویه راست دارد و سلول های دو شاخه، آرایشی شعاعی دارند.

از کاراجین (خزه ایرلندی) ریسه این جلبک است که از صفحه چسبنده اش جدا شده، زیر نور خورشید خشک و بی رنگ می شود. سپس برای مصارف دارویی از آن استفاده می کنند.

محل رویش خزه ایرلندی:

این گیاه از سواحل ایسلند تا بالتیک و شمال روسیه تا جنوب اسپانیا، مراکش و همچنین بخش هایی از آمریکای شمالی و سواحل ژاپن رویش دارد.

خواص خزه ایرلندی

ترکیبات خزه ایرلندی:

ترکیبات این گیاه شامل کاراجينان ها (کاراجینین)، به ویژه کاپا، یوتا و لاندا – کاراجینان (ترکیبات لعاب مانند متشکل از واحدهای گالاکتان سولفات). پروتئین ها. نمک های معدنی شامل پدیدها و برومیدها است.

خواص درمانی خزه ایرلندی:

این گیاه حاوی هیدروکلوئیدهای کاراجینانی است. کاراجین خلط آور و عامل مؤثر بر ترشح (مؤثر در درمان اسهال) می باشد. این گیاه نوعی داروی ایجاد شده لعاب محسوب گردیده که با پوشش دادن مخاط گوارشی، از تأثیر پپتیدها و آنزیم های گوارشی جلوگیری می نماید.

گیاه مزبور نرم کننده و ضد سرفه نیز باشد.

در طب سنتی این گیاه به صورت خوراکی جهت درمان یبوست، اسهال و زخم های گوارشی مصرف گردیده، در برخی موارد جوشانده آن برای درمان سرفه، برونشیت و سل به کار برده می شود.

از کارجين به ندرت برای تهیه شربت و گرانول حاوی داروهای ترکیبی استفاده می شود.

عصاره گیاه مزبور با استفاده از محلول های رقیق و غالبا جوشان قلیاها تهیه گردیده، قبل از آبگیری کامل، صاف و در معرض تغلیظ تحت خلاء قرار می گیرد.

برای تهیه جوشانده می بایست مقدار یک و نیم گرم از این گیاه را در یک فنجان آب اضافه کرد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح واندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید