خواص بی نظیر بادام – معرفی کامل

11

معرفی کامل درخت بادام:

بادام، درختچه یا درختی به اندازه متوسط که در برخی موارد به ارتفاع ۱۲ متر می رسد. شاخه های آن به رنگ قرمز کمرنگ، در نمونه های وحشی خاردار و در حالت کاشته شده بدون خار می باشد. برگ ها بدون کرک، کشیده-سرنیزهای نوک باریک یا اره ای، محکم، براق و سبز تیره با دمبرگهای غده دار هستند.

گل های این درخت با دمگل های کوتاه و به صورت زوج زوج قبل از برگ ها ظاهر می شوند. گلبرگ ها به طول ۱۹ تا ۲۰ میلی مترهستند و به رنگ صورتی روشن تا سفید با رگه های تیره می باشند. میوه آن شفت کشیده و تخم مرغی شکل و به رنگ خاکستری – سبز و با کرک های مخملی است. هسته آن زرد رنگ، سخت، فشرده، با گوشه های پهن یا تیز، در سطح بیرونی منقوط با شیارهای نامنظم با سطح داخلی صاف و براق و پوسته ضخیم یا نازک می باشد. از میوه رسیده این درخت برای مصارف خوراکی و دارویی استفاده می شود.

محل رویش درخت بادام:

این درخت بومی غرب آسیا است، اما امروزه در بسیاری از مناطق به صورت وسیع کاشته می شود.

نامهای دیگر: Greek Nuts, Jordan Almond , Bitter Almond , Sweet Almond

ترکیبات بادام:

ترکیبات بادام تلخ:

ترکیبات بادام تلخ شامل گلوکوزیدهای سیانوژنیک، آمیگدالین (که معادل ۱۲ تا ۵۰۰ میلی گرم پروسیک اسید به ازای هر ۱۰۰ گرم است). روغن ثابت (دهیدراته نشده، ۳۸ تا ۶۰ درصد) که بیشتر شامل اسیدهای چربی مانند اولئیک اسید (۷۷ درصد) و لینولئیک اسید (۱۷ تا ۲۰ درصد) است. موسیلاژها (۳ درصد) شامل عربینو گالاکتان ها و ترکیبات پروتئینی (۲۵ تا ۳۵ درصد) است.

ترکیبات بادام شیرین:

ترکیبات بادام شیرین شامل روغن ثابت (دهیدراته نشده، ۴۳ تا ۵۷ درصد) که بیشتر شامل اسیدهای چربی مانند اولئیک اسید (۷۷ درصد و لینولئیک اسید (۱۷ تا ۲۰ درصد) می باشد. موسیلاژهایی (۳ تا ۴ درصد) مانند عربینو گالاکتان ها و ترکیبات پروتئیک (۲۰ تا ۲۵ درصد) است.

خواص درمانی بادام:

در گذشته از خمیر بادام تلخ در آب برای درمان سرفه، استفراغ و تهوع استفاده می گردید.

در طب سنتی « بادام شیرین »  به نام « لوز حلو » و « بادام تلخ » به نام « لوز مر » خوانده می شود.

بادام در درمان سرفه نافع است و همچنین گشاینده گرفتگی های کبد و طحال (به ویژه انواع مزمن آنها) می باشد. حریره و به ویژه روغن بادام در درمان گوش درد و طنین گوش مؤثر بوده و نیز در بهبود کلف (lentigo) و نمش (redish lentigo) مؤثر است. مالیدن جوشانده ریشه بادام تلخ در درمان كلف بسیار مؤثر می باشد.

خوردن بادام شیرین چاق کننده است. بادام شیرین غذا و دارو است حال آنکه بادام تلخ تنها دارو محسوب می گردد. روغن بادام تلخ (به ویژه همراه با روغن زنبق) پاک کننده کلیه و مثانه و ریزاننده سنگ های مجاری ادرار می باشد.

بادام شیرین به صورت موضعی جهت نگهداری از پوست و همچنین در لینمان ها به کار برده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

بادام تلخ: مصرف بادام تلخ می بایست فقط زیر نظر افراد متخصص و با تجویز آنها انجام گیرد.

بادام شیرین: تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی بادام شیرین شناسایی نشده است.

مصرف بیش از حد:

بادام تلخ: گفته می شود مصرف ۱۰ عدد بادام تلخ توسط کودکان و ۶۰ عدد آن توسط بزرگسالان کشنده می باشد (دوز کشنده بادام تلخ احتما" در مواقعی از قبیل جویدن شدید بادام و افزایش میزان سیانید، کاهش می یابد).

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید