خواص به لیمو برای سلامتی

369

معرفی گیاه به لیمو:

این گیاه به صورت درختچه ای بوده که ارتفاع آن 3 متر می باشد و شاخه های آن دارای خطوط طولی و زبر هستند. برگ های روی ساقه این گیاه به صورت چرخه های 3 تایی و گاهی 4 تایی می باشند که دارای حاشیه کامل و دمبرگ کوتاه است. برگ های این گیاه به حالت سر نیزه ای بوده که طول آن به 8 تا 10 سانتی متر می رسد و بسیار معطر می باشد.

اندازه گل های گیاه به لیمو کوچک بوده و به صورت متعدد در گیاه وجود دارد. کاسه گل کرک دار است . گلبرگ ها قیفی شکل و رنگ آنها سفید و یا آبی می باشد. از برگ ها، ساقه های خشک شده و روغن حاصل از تقطیر سرشاخه های تازه به عنوان مصرف دارویی استفاده می شود.

محل رویش به لیمو:

پیدایش اولیه این گیاه کشورهای پرو، شیلی و آرژانتین بوده که بعدها در بیشتر مناطق کاشته می شود. در کشورهای الجزایر، مراکش، شیلی و فلسطین اشغالی به صورت عمده کشت می شود.

در برخی از مناطق ایران نیز این گیاه کشت می شود و حتی به عنوان گیاه زینتی نیز به صورت گیاه آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش استخراج به لیمو:

برگ ها و ساقه های این گیاه را در مهرماه، قبل از گلدهی برداشت می کنند. شاخه ها را به همراه برگ ها خشک کرده و بعد برگ های خشک شده را جدا می کنند.

ترکیبات گیاه به لیمو:

ترکیبات این گیاه شامل مونو دی و تری متوکسی فلاون هایی مانند اوپاتورین، روغن های فرار، فلاونوییدها و گلیکوزیدهای ایریدوییدی از جمله ژنی پوزیدیک اسید.

خواص درمانی به لیمو:

گیاه به لیمو آرامبخش، ضد اسپام و تب بر می باشد.

برای درمان بیقراری، اختلالات گوارشی، بیخوابی، بواسیر، سیاهرگ واریسی، یبوست و بیماری های عفونی پوست از این گیاه استفاده می شود.

همچنین برای درمان سرماخوردگی از به لیمو استفاده می کنند.

مطالب مرتبط: برای درمان سرماخوردگی می توانید از گیاه سیر نیز استفاده کنید

چای به لیمو بسیار خوش طعم و خوش عطر بوده که باعث شده از این گیاه به عنوان چای استفاده شود. در کشور فرانسه، چای به لیمو به عنوان یکی از چای های عرضه شده در رستوران ها می باشد.

روش مصرف به لیمو:

مقدار 5 تا 20 گرم از برگ به لیمو را در یک لیتر آب دم کرده و روزانه بین 2 تا 4 استکان از این دمکرده را میل کنید. مقدار مصرف روزانه نبایداز 10 گرم در روز بیشتر شود.

عوارض جانبی:

تاکنون هیچ عارضه ای از مصرف صحیح به لیمو گزارش نشده است.

روش نگهداری به لیمو:

گیاه به لیمو را بایستی در ظروف درب دار و دور از نور و رطوبت نگهداری شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید