خواص برگ و میوه توت فرنگی

162

معرفی کامل گیاه توت فرنگی:

توت فرنگی، گیاهی است علفی چند ساله به ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر، که دارای ساقه های زیرزمینی استوانه ای شکل، افقی یا کج و پوشیده از باقیمانده های حجیم برگ های مرده و گوشوارک ها می باشد. از محور برگ های قاعده ای، رونده های بلندی رشد می کنند. ساقه این گیاه افراشته و مختصری از برگ های قاعده ای بلندتر است.

گل های این گیاه به رنگ سفيد و کوچک بوده، که روی دمگل هایی قرار دارند که مکررا به صورت ۲ چنگالی منشعب شده اند. گل ها معمولا نر و ماده، دارای ۵ کاسبرگ و ۵ گلبرگ می باشند. کاسبرگ ها مثلثی، نوک تیز یا دارای نوک باریک و کوتاه بوده، که پوشیده از کرک های خوابیده هستند. گلبرگ ها مدور تا تخم مرغی شکل، بدون کرک و سفید رنگ می باشند. هر گل دارای حدود ۲۰ پرچم و تعداد زیادی برچه تخم مرغی و بدون کرک با خامه جانبی است.

از برگ های خشک جمع آوری شده در زمان گل دهی و ساقه های زیرزمینی خشک شده و میوه رسیده این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش گیاه توت فرنگی:

این گیاه در تمام مناطق معتدل اروپا و آسیا و ایران یافت می شود.

ترکیبات گیاه توت فرنگی:

ترکیبات این گیاه شامل تانن ها که خود شامل تانن های الاژیک اسید، پروآنتوسیانیدین های اولیگومری مشتقات کافئیک اسید از جمله کلروژنیک اسید. فلاونوییدها شامل روتین و کوئرستین است.

اثرات و خواص درمانی گیاه توت فرنگی:

برگ گیاه قابض و مدر است.

فرآورده های حاوی برگ گیاه مزبور جهت مصارف موضعی به عنوان کمپرس برای درمان جوش ها و جهت مصارف خوراکی برای مداوای نزله ناحیه گوارشی، اسهال، کندی حرکات روده، اختلالات کبد، یرقان، نزله ناحیه تنفسی، نقرس، آرتریت روماتویید، تنش عصبی، سنگ و شن کلیه و نیز به عنوان مدر به کار برده می شوند.

روش مصرف:

در برخی موارد از برگ های این گیاه در طب سنتی استفاده می شود. بیشتر از میوه های آن استفاده می گردد.

برای تهیه چای برگ توت فرنگی، به یک گرم از برگ های خرد شده گیاه مقداری آب جوش اضافه کنید، پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه صاف نموده و میل کنید. در صورت استفاده به عنوان عامل ضد اسهال، چند فنجان از آن در طول روز میل گردد.

برای تهیه جوشانده برگ توت فرنگی، مقدار ۳۷۵ گرم از برگ سبز گیاه با یک و نیم  لیتر آب جوشانده می شود و این عمل تا هنگامی که حجم محلول باقیمانده به ۵۵۰ میلی لیتر برسد، ادامه می یابد. جهت درمان اسهال، یک قاشق سوپخوری هر ۳ تا ۴ ساعت نوشیده شود. از جوشانده به عنوان دهان شویه نیز استفاده می شود.

برای تهیه دم کرده برگ توت فرنگی، به ۴ گرم از برگ های خرد شده گیاه، ۱۵۰ میلی لیتر آب جوش افزوده می شود. در یک دوز منفرد و تنها برای درمان اسهال کودکان مصرف می گردد.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است. با این وجود در صورت حساسیت به توت فرنگی، نمی بایست از برگ آن استفاده شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید