خواص درمانی خربزه درختی – پاپایین

115

معرفی کامل خربزه درختی:

خربزه درختی، درختی متراکم به ارتفاع ۴ تا ۸ متر می باشد که دارای تنه های گوشتی و غیر منشعب است که در وسط توخالی می باشد. برگ ها بسیار بزرگ، دارای پنج تا هفت لوب پنجه ای و نوک تیز و دارای دمبرگ بلند هستند.

گل های این درخت تک جنسی و دو جنسی بوده که رنگ آن زرد تا سفید مایل به زرد می باشد. گل های نر کوچک بوده، پانیکول های آویزان و بسیار منشعبی را تشکیل می دهند. گل های ماده کم و بیش بدون دمگل بوده که در محور برگ ها روی تنه قرار دارند. میوه، به رنگ  زرد تا سبز – زرد می باشد. میوه چماقی، مختصر شیاردار و حاوی دانه های متعدد به اندازه دانه فلفل سیاه است که توسط قسمت گوشتی دارای رنگ زرد نارنجی دارای بوی خربزه مانند احاطه شده اند.

از برگ و میوه این درخت برای مصارف دارویی استفاده می شود. برگ های خربزه درختی شامل برگ های تازه یا خشک شده این گونه است که قبل از پیدایش میوه ها جمع آوری می شوند.

پایایین خام، شیرابه این گونه است که به روشهای مختلف خشک می شود و برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش خربزه درختی:

این گیاه بومی مناطق گرمسیری آمریکا بوده اما امروزه در تمام مناطق دنیا و جنوب ایران کشت می شود.

ترکیبات خربزه درختی:

ترکیبات برگ: شامل آلکالوییدهای پلی کتید، پسودوکار پایین. گلوکوزینولاتها. گلیکوزیدهای سیانوژنیک، ساپونین ها و آنزیم های پروتئولیتیک (فیسین) می باشد.

ترکیبات پاپایین خام: شامل آنزیم های پروتئولیتیک (پروتئینازها) شامل پاپایین، کیمو پاپایین های A و B، پروتئینازهای A و B، پاپایاپپتیداز A سایر آنزیم ها شامل لیزوزیم، کیتوترانسفراز، گلیکوزیدازها، کالاز، پکتین استراز، لیپازها، فسفاتازها و سیکلولیگازها می باشد.

پاپایین خربزه درختی محرک رشد است

اثرات پاپایین خام:

می توان از اثرات پروتئولیتیک آنزیم های موجود در پاپایین خام در موارد اختلال عملکرد آنزیمهای گوارشی، به ویژه بیماریهای لوزالمعده استفاده نمود.

پاپایین اثرات ضد میکروب، ضد کرم و ضد زخم نیز دارد.

استفاده از پاپایین در صنایعی مانند صنعت گوشت، صنایع تولید کننده، پاک کننده های آنزیمی، لنزهای تماسی و تهیه نوع معرف ایمونوشیمیایی و دارویی رایج است.

براساس پژوهش های انجام شده، اثبات گردیده است که پاپایین خام دارای اثر كاهنده آماس می باشد.

اثرات بهبود دهنده زخم:

اثرات التیام بخش این گیاه به آنزیمهای پروتئولیتیک موجود در آن که شامل پاپایین، کیمو پاپایین و لوکو پاپایین هستند، نسبت داده میشود. نحوه اثر پروتئولیتیک گیاه مزبور که به خوبی شناخته شده است، ناشی از عملکرد آن به عنوان نوعی ترد کننده گوشت می باشد.

از سوی دیگر کیمو پاپایین نوعی عامل محرک رشد است که موجب افزایش رشد و بهبود بافت زخمی می شود.

همچنین نتایج حاصل از تحقیقات صورت گرفته روی این گیاه حاکی از آن است که کار پایین ها و آگلیکون های جدا شده از گیاه مزبور دارای اثرات گسترده ضد میکروب می باشند.

علاوه بر این بر اساس نتایج حاصل بررسی های صورت گرفته مشخص شده که استعمال روزانه ۱ تا ۲ بار گاز آغشته به نوعی مرهم تهیه شده از میوه این گیاه به مدت چند هفته، موجب درمان موفقیت آمیز سوختگی های عفونی و سوختگی های موجد گوشت اضافی در کودکان گردیده است. در برخی از موارد چنین درمانی در مورد زخم هایی که به قدر کافی برای پیوند زدن تمیز هستند و زخم هایی که پیوند را قبول می کنند، نتیجه بخش بوده است.

اثرات آنتی اکسیدانت:

این مسئله که آیا مکمل های غذایی حاوی آنتی اکسیدانت دارای ارزش دارویی هستند و نیز مسئله تغییر اثرات آنها در آرایه های ژنتیکی گوناگون هنوز چندان مشخص نمی باشد.

به نظر می رسد حساسیت ژنتیکی افراد در برابر فشارهای اکسیداتیو یکی از دلایل سودمندی کاربرد آنتی اکسیدانت ها باشد. در یک مطالعه ای که صورت گرفته . اثر آنتی اکسیدانت نوعی فرآورده تخمیر شده خربزه درختی (PPP)، مورد بررسی قرار گرفت. یافته های به دست آمده از تجزیه ماهانه خون حاکی از آن بود که میزان دفاع و حفاظت آنتی اکسیدانی حتی در افراد فاقد کمبود مشخص آنتی اکسیدانت به طور معنی دار افزایش یافت.

از سوی دیگر به منظور مشخص کردن واکنش آنزيم گلوتاتینون S-ترانسفراز در برابر FPP وارد شده به بدن ژنوتیپ MI آنزیم مذکور مورد بررسی قرار گرفت.

دیابت نوع ۲:

در آزمایشات صورت گرفته، یافته های به دست آمده حاکی از آن بود که مصرف خربزه درختی موجب کاهش معنی دار مقدار قند پلاسما در افراد سالم و نیز افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شد. این اثر کاهنده قند خون بیماران مبتلا به دیابت را قادر ساخت که مقدار داروی خوراکی ضد دیابت خود را کاهش دهند به طوری که یک بیمار مصرف داروی خوراکی ضد قند خود را کاملا ترک نمود.

اثرات تنظیم کننده دستگاه ایمنی:

نتایج حاصل از یک مطالعه کنترل شده با دارونما حاکی از آن است که مصرف نوعی فرآورده پلی آنزیم تهیه شده از این گیاه، سبب افزایش تولید گونه های فعال اکسیژن (ROS) و افزایش سمیت سلولی درW لوکوسیت های پلی مورفونوکلئار (PMN) شده است.

خربزه درختی ترمیم کننده ضخم است

خواص درمانی خربزه درختی:

از پاپایین خام برای درمان بیماری های گوارشی، التهابات و زخم های ناحیه معدهاثنی عشر و نارسایی ترشح لوزالمعده استفاده میشود.

از برگ های این گیاه به صورت منفرد و یا ترکیبی، جهت پیشگیری و درمان بیماری ها و اختلالات ناحيه معده، روده و عفونت های ناشی از انگل های روده مورد استفاده قرار می گیرند.

در طب هندی از این گیاه جهت درمان ابتلاء به کرم، صدمات دستگاه ادراری و نیز وجود سنگ های ادراری و برونشیت استفاده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

عوارض عمومی در صورت مصرف این گیاه احتمال بروز واکنش های آلرژیکی از قبیل حملات آسمی وجود دارد.

تداخل های دارویی:

مصرف همزمان این گیاه با داروهای ضد انعقاد خون ممکن است سبب افزایش خطر بروز خونریزی گردد.

 مصرف این گیاه در دوران بارداری ممنوع است. و مصرف آن سبب سقط جنین انسان می گردد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید