خواص عالی گیاه بومادران

458

معرفی گیاه بومادران:

گیاه بومادران گیاهی است به ارتفاع نیم تا یک و نیم متر، دارای ریزومی سخت و افقی در زیرزمین می باشد. ساقه های آن ساده، افراشته و کرک دار است. برگ های آن به صورت سرنیزه ای که دارای بریدگیهای بسیار زیاد با قطعات نوک تیز هستند.

گل های بومادران مرکب سفید، صورتی یا ارغوانی که در درون کلاپرک های کوچک و متراکم می باشد. هر کلاپرک ها دارای 5 گلچه زبانه ای کوچک و ماده هستند. گلچه های آن لوله ای، سفید مایل به زرد و نر ماده هستند. براکته ها سرنیزه ای و نوک تیز هستند. میوه این گیاه فندقه ای به طول حدود دو میلی متر و فاقد کرک می باشد. از گل های و بخش های هوایی این گیاه در زمان گلدهی برای مصارف دارویی استفاده می شود.

بومادران2

این گیاه در کشورهای مختلف یافت می شود اما در نواحی مرکز، شرق و جنوب شرقی اروپا بیشتر است. در کشور ایران در اکثر مناطق وجود دارد.

ترکیبات بومادران:

ترکیبات شامل روغن فرار (2/0 تا 1 درصد) که ترکیبات اصلی آن کامازولن(حداقل 6 و حداکثر 40 درصد)، بتاپینن(23 درصد)، کافور (20 درصد)، سینئول (10 درصد) کاریوفیلن (10 درصد)، آلفا-پینن(5 درصد)، ایزوارتمیزیاکتون(8 درصد) می باشد.

درصد ترکیبات مزبور وابسته به ویژگی های ارثی این گیاه می باشد در صورتی که روغن فرار برخی از این گیاهان فاقد کامازولن است.

خواص درمانی گیاه بومادران:

گیاه بومادران دارای خواص درمانی متعددی می باشد که شامل: ضد التهاب، ضد میکروب، کاهش دهنده فشارخون، کاهش چربی خون، ضد اکسیتاتیو، مدر، تعدیل کننده ایمنی  ترمیم کبد، التیام زخم، درمان کم اشتهایی، رفع سوء هاضمه، ضد سرفه، درمان بیماری های زنانه، ضد واریس، درمان خونریزی های شریانی، درمان تشنج، ملین کننده و درمان اختلالات قاعدگی می باشد.

گیاه بومادران به دلیل وجود ترکیبات استیگما استرول و بتا سیتوسترول خاصیت ضد التهابی دارد و التهاب را کاهش می دهد.

عصاره ای که از این گیاه استخراج می شود علیه طیف گسترده ای از ارگانیسم های گرم – مثبت و گرم – منفی اثر کرده و باعث می شود رشد باکتری ها متوقف شد. لذا به عنوان آنتی بیوتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

مهمترین خواص گیاه بومادران اثرات قلبی عروقی می باشد بدین منظور که این گیاه موجب کاهش فشار خون و کاهش کلسترول بد LDL شده و کلسترول خوب HDL را افرایش می دهد. که برای مبتلایان به بیماری های فشارخون و چربی خون مفید می باشد.

بومادران 3

نحوه استفاده از گیاه بومادران در مصارف مختلف به شرح زیر می باشد:

برای درمان زخم های موضعی می بایست 100 گرم پودر بومادران را در 20 لیتر آب حل کرده و به صوت حمام موضعی استفاده شود.

برای تهیه چای بومادران حدود 2 گرم از گیاه را درون یک لیوان آب جوش ریخته و حدود 10 الی بیست دقیقه درب لیوان را ببندید و بعد صاف نموده و مصرف کنید.

برای تهیه دم کرده می بایست حدود 5/4 گرم گیاه و یا حدود 3 گرم گل بومادران استفاده شود.

در نظر داشته باشید این گیاه را باید دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و همچنین در ظروف غیر پلاستیکی نگهداری شود.

هشدارها:

استفاده از این گیاه در دوران بارداری و شیردهی ممنوع می باشد و احتمال سقط جنین با مصرف بومادران وجود دارد.

در صورتی که فراورده های آهن دار را با بومادران مصرف شود، ممکن است کمپلکس بین تانن های موجود در گیاه و آهن وجود داشته باشد . به همین منظور سعی شود این گیاه با فراورده های آهن مصرف نشود و حداقل بین مصرف آنها یک تا دو ساعت فاصله داشته باشد.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید