فواید زیاد اگیر ترکی

888

معرفی اگیر ترکی:

گیاه اگیر ترکی ، گیاهی است که در تمام دنیا یافت می شود اما منشاٌ آن از هند و آمریکای شمالی بوده است . ارتفاع این گیاه به 60 الی 100 سانتی متر می رسد. ساقه های آن دارای مقطعی سه ضلعی می باشد. برگ های آن کشیده و مانند شمشیر است و در بالای ساقه ها یک غلاف شیاردار برای گل ها وجود دارد.

گل های آن به رنگ سبز و به صورت مکعب های کوچک می باشد. تکثیر این گیاه از طریق ازدیاد ریزوم صورت می گیرد و از ریزوم های پاک شده برای مصارف دارویی استفاده می شود.

ریزوم های این گیاه دارای بوی معطر ولی مزه تلخ و تند می باشد

از ساقه های خشک شده و پوسته شده این گیاه برای فراورده های دارویی استفاده می شود.

ترکیبات اگیر ترکی:

روغن های فرار که اجزای اصلی آن عناصر دی – تری ، تتراپلویید، بتا –آزارون، آلفا و گاما – آزارون، بتا – گورجون ها، آکورون، دکا – 4 و 7-دی انال می باشد.

خواص درمانی اگیر ترکی:

بررسی هایی که صورت گرفته مشخص شده است که روغن فرار موجود در این گیاه که حاوی سیس – ایزوآزارون می باشد باعث مهار تجمع پلاکت های خون انسان می شود و انتقال گلوکز را بهبود می بخشد و همچنین اثر کرم کشی و حشره کشی دارد.

اگیر ترکی

گیاه اگیر ترکی اثرات ضد اسپاسم و مسکن اعصاب را دارا می باشد. این گیاه موجب کاهش علامت های ضخم می گردد.

همچنین استفاده از این گیاه برای مشکلات معده استفاده می شود زیرا مقوی معده می باشد. در صورتی که به عنوان موضعی از آن استفاده شود باعث افزایش دمای بدن می گردد.

چای تهیه شده از این دارو برای درمان بیماری های گوارشی شامل التهاب معده و بهبود زخم های گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد .

برای درمان بیماری های روماتیسمی، بیماری های لثه، و التهاب لوزه از این گیاه به صورت موضعی استفاده می شود.

در طب هندی نیز از گیاه مذکور برای درمان سوء هاضمه، دفع کرم های گوارشی و تسکین درد دندان استفاده می شود.

در طب چینی از این گیاه برای درمان اختلالات جهاز هاضمه و به صورت موضعی برای درمان قارچ ها استفاده می شود.

در طب سنتی و در ایران این گیاه به نام “وج” شناخته می شود و کارشناسان طب سنتی طبع آن را گرم و خشک می دانند و برای درمان برص، تشنج، دندان درد و ضد نفخ تجویز می کنند .

اگیر

 جوشانده این گیاه مدر، قاعده آور و مقوی نیروی جنسی می باشد و برای درمان دردهای سینه ، پاکسازی معده و درمان سفتی طحال مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض جانی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عوارض جانی و خطرناک از مصرف صحیح این گیاه مشاهده نشده است اما بهتر از این گیاه به مدت طولانی استفاده نشود زیرا استفاده بیش از حد آن احتمال بروز تومورهای بدخیم را دربرخواهد داشت.

این گیاه را می توان حداکثر تا 18 ماه نگهداری نمود، اما در صورتی که به شکل پودر باشد می بایست حداکثر تا 24 ساعت استفاده نمود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید