اثرات کندر در درمان سرطان

381

معرفی کامل گیاه کندر:

کندر، درختی است پر شاخ و برگ که دارای برگ های متناوب روی شاخه های انتهایی می باشد. برگ ها به صورت شانه ای منفرد که دارای 10 برگچه کناری و یک برگچه انتهایی بوده، برگچه ها کشیده، نوک کند، اره ای و مقداری کرک دار هستند. قاعده برگ دارای یک دیسک استکانی شکل گوشتی می باشد. این درخت دارای ریشه های معدودی است که آن را در خاک های سنگ لاخی محکم نگه می دارد.

گل های این درخت  به صورت گل آذین های منفرد محوری قرار دارند. کاسه گل کوچک است. جام گل دارای پنج گلبرگ کشیده بوده و پرچم ها هم نیز عدد می باشند. میوه آن به شکل کپسولی سه خانه ای بوده که یک دانه در هر خانه می باشد. دانه ها با یک برگه عريض غشایی احاطه می شوند.

از صمغ حاصل از خراش دادن پوست تنه این درخت برای مصارف دارویی استفاده می شود. کندر سه هفته پس از ایجاد شکاف و در هنگام خشک شدن جمع آوری می شود.

محل رویش کندر:

محل رویش این گیاه کشورهای  سومالی و بخش هایی از عربستان سعودی می باشد.

ترکیبات کندر:

ترکیبات این گیاه شامل روغن های فرار که خود عمدتاً شامل اکتیل استات، اکتانول، آلفا پینن و اینسنسول است.

همچنین داراری رزین (۶۰ درصد) شامل اجزایی از جمله آلفا بوسولیک اسید، بتا بوسولیک اسید، استیل – بتا – بوسولیک اسید متیل استر و موسیلاژها می باشد.

کاهش چربی خون با کندر

خواص درمانی کندر:

بر اساس بررسی های صورت گرفته نشان داده شده است که رزین دارای اثرات ضد التهاب، آرامبخش و کاهنده چربی خون بوده می باشد.

این گیاه به صورت در صورت استفاده خارجی تا حدی اثر ضد قارچ دارد.

بوسولیک اسیدهای موجود در گم رزین B.serrata   گیاه، موجب مهار سنتز RNA, DNA و پروتئین توسط سلول های 60-HL (نوعی رده سلولی سرطان خون انسان می شوند).

گم رزین  این گیاه دارای اثر ضد بارداری نیز می باشد.

نتایج حاصل از بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که استفاده از بوسولیک اسید موجود در گم رزین کندر جهت درمان آسم برونشی مؤثر است.

در برخی از مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که اثرات مثبت این گیاه در درمان استئوآرتریت و آرتریت روماتویید می باشد.

همچنین در آزمایشاتی که با تأثیر این گیاه در درمان بیماری های التهابی روده صورت گرفته، نشان داده شد که مصرف نوعی عصاره تهیه شده از گم رزین موجب بهبود علامتی بیماران مبتلا به کولیت زخمی میشود.

اثرات ضد آسم:

نتایج حاصل از آزمایشات حاکی از آن است که مصرف این گیاه جهت درمان آسم مفید می باشد.

اثرات ضد قارچ:

بر اساس بررسی های صورت گرفته، نشان داده شده است که روغن فرار استخراج شده از B serrata اثرات ضد قارچ می باشد.

روغن مزبور علیه پاتوژن های انسانی اثر ضعیفی داشته، ولی علیه پاتوژن های گیاهی، واجد اثرات قابل توجهی بوده است.

اثرات ضد التهاب:

مصرف نوعی عصارۀ اتانولی حاصل از گم رزین B . serrata موجب مهار تولید واسطه های التهابی لوکوترینی شده که این عمل به واسطه تأثیر مستقیم بر روی لیپوأكسی ژناز که نوعی آنزیم کلیدی جهت تولید لوکوترین است، صورت می پذیرد.

از سوی دیگر بوسولیک اسیدها نیز به طور برون تن با مهار C3 – کانورتاز، موجب مهار مسیر کلاسیک فعالیت کمپلمان و در نتیجه پیشگیری از آزاد شدن پپتیدهای C3a و C5a که ۲ عامل قوی موجد آنافیلاکسی پیش التهابی هستند می شود.

همچنین  مصرف خوراکی عصاره الکلی تهیه شده از گم رزین B . serrata، منجر به مهار قابل توجه تولید پادزهر و پاسخ سلولی به گلبول های سرخ خون می شود.

اثرات آنتی نئوپلاستیک:

نتایج حاصل از بررسی های دیگر نیز حاکی از آن است که بوسولیک اسیدهای استخراج شده از B . serrata دارای اثرات مهارگر وابسته به مقدار، بر روی سنتز پروتئین، RNA و DNA سلول های 60- HL (نوعی رده سلولی سرطان خون انسان هستند. مهمترین تأثیر ۴ ترکیب بوسولیک اسید مطالعه شده، مهار رشد سلولی 60-HL بوده است. تأثیر مزبور به جای اثر سیتوتوکسیک مستقیم، به دلیل مقابله با تکثیر سلولی می باشد. چنین مهاری را می توان به علت ممانعت از سنتز پروتئین، RNA و DNA دانست که وجود تمام آنها جهت تکثیر سلولی ضروری می باشد.

اثرات روی التهاب روماتوییدی مفاصل:

فرآورده های ترکیبی که همراه با سایر ترکیبات بالقوه فعال استفاده می شوند، جهت درمان التهاب مفاصل مؤثر می باشند.

از سوی دیگر بوسولیک اسیدها موجب کاهش تعداد لوکوسیت های موجود در مایع مفصلی می شود.

از B . serrata  عمدتاً برای درمان استئوآرتریت، آرتریت روماتویید و بیماریهای التهابی روده (مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون) استفاده می شود.

این گیاه در طب سنتی به نام های «لبان ذکر» و «کندر» خوانده می شود. طبع آن گرم و خشک می باشد.

استفاده مخلوط آن با عسل موجب بهبود ورم بافت های اطراف ناخن گردیده و جای زخم (اسکار) را از بین می برد.

صمغ گیاه در شمار اجزاء داروهای تحلیل برنده ورم های احشایی بوده، التیام بخش به ویژه در مورد زخمهای مرطوب است و همچنین در بهبود زخمهای ناشی از سوختگی نیز مؤثر می باشد.

استعمال موضعی آن ورم مزمن چشم را درمان نموده، دود آن در درمان ورم های گرم چشم مفید است. و آبریزش از چشم را قطع می نماید.

همچنین استفاده از این گیاه جهت درمان سرطان چشم سودمند می باشد.

استعمال موضعی مخلوط کندر یا گلاب در درمان آماس پستان زائو مفید می باشد.

کندر ضد استفراغ، مقوی معده، بهبود دهنده گوارش بوده و در درمان اسهال خونی دیسانتری مفید بوده مانع گسترش زخمهای بدخیم مقعد می گردد.

همچنین این گیاه از بین برنده خونریزی های رحم و مقعد می باشد.

روش مصرف:

برای تهیه رزین این گیاه می بایست پوست آن را اندکی خراشید و ماده ای که ترشح می شود را به مدت حدود سه ماه به حال خود رها نمود. طی این مدت ترشح مزبور تدریج سخت و رزین حاصل جمع آوری گردد.

مقدار مصرف رزین برای درمان ورم مفاصل، ۴۰۰ میلی گرم، ۳ بار در روز و مقدار مصرف آن برای درمان آسم، ۳۰۰ میلی گرم، ۳ بار در روز است.

عوارض جانبی و هشدارها:

عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف این گیاه شامل سوزش پشت جناغ، تهوع، احساس پری شکم، بی اشتهایی و درماتیت است.

توصیه می شود بیمارانی با سابقه ابتلاء به ورم معده این گیاه را با احتیاط مصرف نمایند. چرا که عارضه مزبور رایج ترین عارضه ناشی از مصرف این گیاه است.

استعمال موضعی گیاه مزبور موجب تحریک خفيف پوست شده و به صورت خوراکی نیز ضد نفخ ملایمی است.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید