اثرات فوق العاده ضد سرطانی زردچوبه

101

معرفی کامل زردچوبه:

زردچوبه، گیاهی است چند ساله، افراشته و علفی، که دارای برگ های بسیار بزرگ می باشد. پهنک برگ تخم مرغی – سرنیزه ای، نازک و دارای حاشیه کامل بوده، قاعده آن به صورت یک دمبرگ بلند و غلاف مانند و باریک شده است. ساقه های زیر زمینی اصلی به صورت غده ای ضخیم بوده، که ریشه های فراوان به آن متصل می باشد. هر کدام از ریشه ها به یک غده فرعی بیضوی منتهی می شود. ساقه های زیر زمینی ثانویه انگشت مانند و فاقد ریشه هستند. همه ساقه های زیر زمینی این گیاه به رنگ قهوه ای مایل به زرد بوده، که پس از خشک شدن، حلقه های عرضی در آنها نمایان می شود.

گل های این گیاه مخروطی شکل هستند و در انتهای ساقه قرار دارند، که در غلاف دمبرگ ها محصور می باشد. هر گل دارای دو براکته سبز رنگ به طول ۵ تا ۶ سانتی متر است. براکته های پوشاننده، سفید فام و اغلب مخلوط با رنگ قرمز هستند. گل، زرد یا سفید مایل به زرد بوده، که دارای کاسه لوله ای، ۳ لوبی و قیفی شکل و جام ۳ لوبی می باشد. میوه این گیاه نیز به شکل کپسولی کروی می باشد.

از ساقه های زیر زمینی خشک شده و بخار پز شده این گیاه برای مصارف خوراکی و دارویی استفاده می شود.

ریشه زردچوبه متشکل از ساقه های زیر زمینی خشک شده، انگشت مانند و اغلب غده مانند و قاچ شده این گونه  است که در انتهای فصل رویش از بهمن تا فروردین برداشت می شود. محصول برداشت شده را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب می جوشانند و  سپس زیر نور خورشید خشک می کنند.

محل رویش زردچوبه:

این گیاه بومی هند بوده، اما امروزه در هند و سایر مناطق حاره جنوب شرق آسیا کاشته میشود.

ترکیبات زردچوبه:

ترکیبات این گیاه شامل روغن فرار (۳ تا ۵ درصد) که بیشتر شامل آلفا و بتا – تومرون (عامل ایجاد رایحه گیاه)، آرتومرون، آلفا – و گاما – آتلانتون، کورلون، زینجیبرون و کور کومول است.

کورکومینوییدها (۳ تا ۵ درصد) شامل کورکومین، دمتو کسی کورکومین، بیدز متوکسی کورکومین. مشتقات  دی آریل – پنتا و نشاسته (۳۰ تا ۴۰ درصد) است.

فواید زردچوبه

اثرات زردچوبه:

زردچوبه دارای اثرات ضد سمیت کبدی، کاهنده چربی خون، آنتی ترومبوتیک و ضد التهاب بوده، همچنین آنتی اکسیداتیو، ضد تومور و ضد میکروب نیز می باشد (اثرات مزبور به ویژه مربوط به مشتقات سسکویی ترین موجود در آن است).

از سوی دیگر نتایج حاصل از بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که زردچوبه دافع حشرات و عامل ضد باروری بوده، موجب ممانعت از تشکیل پروستاگلاندین می شود.

اثرات ضد التهاب:

اعتقاد بر این است که اثرات ضد التهاب زردچوبه ناشی از مهار بیوسنتز لوکوترین ها است که در نتیجه موجب بروز تغییراتی در تولید پروستاگلاندین می شود. ترکیب آلفا – تومرون نیز موجب ممانعت از تکثير لنفوسیت های انسانی و همچنین کاهش فعالیت سلول های بالفطره قاتل می شود. همچنین یافته های حاصل از بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که زردچوبه به گیرنده های استرادیول و پروژسترون متصل شده و احتمالا دارای نوعی اثر استروژنی ضعیف می باشد. یافته های حاصل از یک بررسی دیگر نیز، حاکی از آن است که گیاه مزبور تا حدی دارای ظرفیت اتصال به استرادیول می باشد.

از سوی دیگر زردچوبه به دلیل داشتن مکانیسم ضد تکثیر، دارای اثرات آنتی نئوپلاستیک است. بخشی از این اثر احتمالا ناشی از تأثیر آن بر روی انواع کیناز می باشد. نتایج حاصل از بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که گیاه مزبور مهار گر پروتئین کنیاز بسیار خالص، پروتئین کیناز Kc ) C )، پروتامین کیناز (PK)، فسفریلاز کیناز (PHK)، پروتئین کیناز فعال شده توسط اتوفسفریلاسیون (AAPK) و PP60 – تیروزین کیناز (TK) می باشد.

در بررسی های صورت گرفته یافته های به دست آمده حاکی از آن است که مصرف کوکورمین ها موجب مهار سرطان در مراحل اولیه گردیده و مانع پیشرفت و توسعه آن می شود.

اثرات آنتی اکسیدانت:

کورکومین با مهار پیوند فاکتور رونویسی 1-AP به DNA و اثر NF – کاپا B، موجب ایجاد نوعی اثر آنتی اکسیدانت و ضد التهاب می شود. دو ترکیب مزبور، بسیاری از ژنهای اندوتلیال مانند فاکتور شماره یک فعال کننده پلاسمینوژن، فاکتور بافتی، اندوتلین – او اینترلوکین های ۶ و ۸ را کنترل می کنند. از سوی دیگر کورکومین از طریق اثر مهار کننده بر روی 1-AP سبب مهار رشد و همچنین مرگ سلولی می گردد.

کورکومین همچنین با دخالت در مسیرهای لیپو کسی ژناز و سیکلواکسیژناز، موجب مهار متابولیسم آراشیدونیک اسید اپی درمال شده، به علاوه باعث کاهش اثرات التهابی آراشیدونیک اسید و تترادکونیل فور بول – استات (TPA) نیز می گردد.

تومرون موجود در زردچوبه نیز دارای اثرات ضد مارگزیدگی و اثرات بند آورنده خونریزی ناشی از گزیدگی گونه های Bothrops بوده، همچنین باعث کاهش اثر کشنده سم مار زنگی می شود.

خواص درمانی زردچوبه:

از زردچوبه برای درمان بیماری های گوارشی، به ویژه احساس پری پس از صرف غذا و نیز از بین بردن نفخ ناشی از گازهای روده استفاده می گردد.

از این گیاه برای درمان اسهال، تب نوبه، آماس، برونشیت، سرماخوردگی، جذام، التهاب کلیه، آماس مثانه و نیز دفع کرم ها استفاده می شود.

سایر موارد مصرف آن شامل درمان سردرد، نفخ، دردهای ناحیه بالای شکم، عفونت قفسه سینه، تب، اسهال، قولنج، عدم قاعدگی و خونریزی می باشد.

از این گیاه به صورت خارجی برای نیز برای درمان ضرب دیدگی، گزش زالو، عفونت های چرکی چشم، التهاب مخاط دهان، بیماریهای التهابی پوست و زخم های عفونی استفاده می شود.

در طب چینی از این گیاه برای درمان دردهای مربوط به قفسه سینه، دنده، شکم، کبد و معده و همچنین مداوای خون دماغ، استفراغ همراه با خون و گرمازدگی استفاده می گردد.

در طب هندی زردچوبه برای درمان التهاب، زخم ها و جراحات پوست، خارش، مشکلات معده، نفخ، ورم ملتحمه، يبوست، قولنج و همچنین دفع کرم های حلقوی به کار برده می شود.

طبع این گیاه، گرم و خشک است. جویدن آن در تسکین دندان درد سودمند است و ضماد آن در درمان نمله (هرپس) مؤثر می باشد.

عوارض جانبی و هشدارها:

مصرف دراز مدت با مقادیر بیش از حد زردچوبه ممکن است منجر به بروز مشکلات معده ای شود. از سوی دیگر در یک مورد و در موقعیت شغلی مدت ۶ ماه در معرض تماس با زردچوبه بود، درماتیت تماسی حاد گزارش شده است.

زردچوبه نباید توسط افراد دارای سنگ های کیسه صفرا یا مبتلا به انسداد مجاری صفراوی به کار برده شود. همچنین مصرف آن به وسيله مبتلایان به هیپر اسیدیته و یا زخم های گوارشی ممنوع است.

استفاده از زردچوبه هنگام بارداری ممنوع می باشد. چرا که زردچوبه محرک رحم بوده، قاعده آور و مسقط جنین می باشد.

تداخل های دارویی:

داروهای ضد انعقاد، ضد پلاکت، ترومبولیتیک و هپارینهای با وزن مولکولی کم: از لحاظ نظری مصرف کورکومین ممکن است موجب افزایش اثر داروهای مزبور و در نتیجه افزایش خطر خونریزی شود.

همچنین مصرف همزمان آن با داروهایی که روی عملکرد پلاکت تأثیر می گذارند ممکن است منجر به افزایش زمان خونریزی شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید