اثرات و خواص درمانی گیاه افدرا

1699

معرفی کامل گیاه افدرا:

این گیاه که از گونه ای ریش بز است، شبه درختچه ای بسیار منشعب بوده که ارتفاع آن  ۳۰ سانتی متر است. و دارای شاخه های بلند و استوانه ای می باشد. این گیاه شبيه دم اسب (Equisetun) بوده، گاه پیچان و اغلب دارای رونده های زیرزمینی است. ساقه و انشعابات آن، مدور بوده و شیارهای طولی به رنگ سبز خاکستری یا سبز روشن دارد. برگ ها به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و بسیار کوچک است.

گل های این گیاه کوچک و تک جنس می باشد. میوه این گیاه کاذب، و قرمز رنگ می باشد.

اندام های دارویی این گیاه شامل شاخه های جوان و خشک شده است که فصل پاییز برداشت گردیده اند. این گونه به وفور کاشته شده، پس از آخرین بارندگی و قبل از یخبندان زمستانی جمع آوری و در هوای آزاد و زیر نور خورشید خشک می گردد.

محل رویش گیاه افدرا:

این گیاه به طور عمده در هند، مغولستان و مناطق مرزی چین رویش دارد.

نامهای دیگر: Ephedrine Desert Herb.

اثرات گیاه افدرا:

اثرات ضد ویروس:

بر اساس بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که این گیاه علية ويروس Polio اثرات خوبی دارد.

اثر روی فشار خون:

معمولا مصرف این گیاه موجب افزایش فشار خون می شود. بر اساس بررسی های صورت گرفته، مشخص شده است که مصرف نوعی عصاره متانولی موجب مهار اثر آنزیم مبدل آنژيوتنسين (ACE) کلیه تا ۹۸ درصد شده است. به نظر می رسد که تاتن ها، ترکیبات اصلی مسئول بروز این اثر باشند.

اثر بر نوروپاتی دیابتی:

بر اساس بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که استفاده از اقدرین در درمان چند مورد نوروپاتی دیابتی از جمله پا درد ناشی از نوروپاتی دیابتی موثر می باشد.

ناتوانی در انزال:

مشخص شده است که افدرین موجب افزایش حجم انزال و افزایش حرکت اسپرم مردانی می شود که دچار ناتوانی در انزال به دلیل برداشتن غدد لنفاوی نواحی پشت صفاق هستند.

اثرات مهار کننده آنزیم:

نتایج حاصل از بررسی های صورت گرفته، حاکی از مهار اثر آنزیم دوپااکسیداز تیروژناز موجود در گیاه می باشد. این مهار ممکن است منجر به کاهش تیرگی پوست شود.

اثر روی دستگاه تنفس:

از افدرین به همراه سایر داروها برای درمان علامتی سرفه ناشی از بیماری های تنفسی از قبیل سرماخوردگی معمولی، آسم برونشی یا برونشیت مزمن یا حاد استفاده می شود. اثرات محرک:

اثرات فارماکولوژیک افدرین شامل افزایش فشار سیستولیک و دیاستولیک خون و همچنین افزایش سرعت ضربان قلب است که ناشی از انقباض عروق و تحریک قلب می باشد. همچنین موجب افزایش بازده قلب و نیروی انقباض آن می شود.

اثر روی احتباس ادراری:

افدرین موجب تحریک گیرنده های شبه آدرنالین آلفا و بتا گردیده، که موجب شل کردن ماهیچه های مثانه می شود.

اثر روی کاهش وزن:

در آزمایشات صورت گرفته مشخص شد که مصرف افدرین از تخلیه معده ممانعت می نماید و این اثر ممکن است موجب افزایش احساس سیری شود.

با این وجود FDA اعلام کرده است علیرغم آن که تأثیر آلکالوییدهای افدرین در کاهش نسبتا کوتاه مدت وزن اثبات شده است، ولی به دلیل خطرات ناشی از مصرف آن، استفاده از کلیه مکمل های رژیمی حاوی آلکالوییدهای افدرین ممنوع می باشد.

اثر بر فشار خون و تعداد ضربان قلب:

در بررسی های انجام گرفته مشخص شد که مصرف مکمل رژیمی چند جزیی حاوی افدرا و کافئین (DSEC)، موجب افزایش فشار خون سیستولیک می شود.

این مکمل روی سرعت سوخت و ساز، کاهش وزن، ترکیب بدن و پارامترهای مرتبط با سلامت تاثیر می گذارد.

عکس گیاه افدرا

خواص درمانی گیاه افدرا:

اداره دارو غذای ایالات متحده، مصرف داروهای پیشخوانی (عدم نیاز به نسخه) حاوی افدرین را جهت درمان مواردی همچون آسم، انواع آلرژی، احتقان بینی و علائم مرتبط با نارحتی های بخش های فوقانی دستگاه تنفسی را جایز دانسته است.

از این گیاه برای درمان اختلالات مربوط به دستگاه تنفس همراه با اسپاسم های برونشی خفیف در بزرگسالان و کودکان بزرگ تر از ۶ سال به کار برده می شود.

دیگر موارد استفاده از گیاه مزبور شامل درمان آسم و تحریک دستگاه های عصبی مرکزی و گردش خون می باشد.

بیش از ۴۰۰۰ سال است که این گیاه در طب چینی، جهت درمان بیماری های تب دار وخیم، آسم برونشی، دردهای مفاصل، عدم تعریق، سرفه های توأم با تنگی نفس، آماس و دردهای استخوان به کار برده می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

موارد منع مصرف عبارتند از: ابتلاء به دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا، حساسیت زیاد به افدرین یا سایر آمین های سمپاتومیمتیک، پرکاری تیرویید، تیروتوکسیکوزیس، افراد زیر ۱۸ سال، بی اشتهایی، اضطراب و بیقراری، بیخوابی، افسردگی، تمایل به خودکشی، اختلالات روانی، هیجانی یا رفتاری، اختلالات حمله ای، زخم های معده.

مصرف این گیاه در هنگام بارداری ممنوع است.

مصرف این گیاه در هنگام شیردهی ممنوع است.

استفاده از کلیه مکمل های رژیمی حاوی آلکالوییدهای افدرین (Ephedra sinica افدرا و epitonin) ممنوع است. اداره غذا داروی آمریکا اعلام کرده است که مصرف تمام مکمل های رژیمی آلکالوییدهای افدرین ممنوع می باشد، چرا که مصرف آنها موجب بروز آسیب های شدید می گردد. این قانون شامل فرآورده های خوراکی و موضعی تهیه شده از افدرین که به صورت OTC (بدون نسخه) فروخته می شوند و یا فرآورده های افدرای موجود در طب سنتی آسیا نمی باشد.

برخی از رایج ترین عوارض جانبی ایجاد شده شامل سردرد، سرگیجه، بیقراری، بیقراری حرکتی، بیخوابی، اختلالات دستگاه ادراری، تهوع، استفراغ، تاکی کاردی، آریتمی قلبی، سکته میوکارد، بواسیر یا سکته ایسکمی، تشنج و احتمالا مرگ می باشند.

مصرف بی رویه آن نیز احتمالا موجب اضطراب می شود. احتباس ادراری متعاقب مصرف افدرین نیز معمولا در مردهای مبتلا به پروستات دیده شده است. مصرف مداوم این گیاه ممکن است موجب وابستگی شود. بنابر این گیاه را می بایست تنها طی دوره کوتاهی مصرف شود.

عوارض قلبی عروقی:

مصرف افدرین و دیگر آلکالوییدهای مشابه موجب سکته میوکارد، میوکاردیت، فشار خون مخاطره آفرین و آریتمی قلبی منجر به مرگ می شود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید