اثرات و خواص درمانی پنبه معمولی

232

معرفی کامل گیاه پنبه معمولی:

پنبه معمولی، به صورت بوته ای پایا است که ارتفاع آن تا ۲ متر می رسد، که دارای چندین انشعاب برگ دار و پوشیده از کرک های تنگ می باشد. برگ ها قلبی عریض، چرمی، مشبک، کرک دار و دارای حاشیه مواج، نوک کوتاه و قاعده باریک هستند.

گل های این گیاه زرد بوده و در قاعده گلبرگ ها دارای لکه ای به رنگ قرمز تیره می باشند. حاشیه براکته ها دارای دندانه های نوک تیز یا واجد نوک باریک و کوتاه بوده، معمولا طول آنها از سه برابر عرض کمتر است. میوه این گیاه به شکل کپسولی و کروی می باشد. دانه ها پوشیده از مو بوده، چهار گوش و دارای موهای خاکستری هستند.

از پوست داخلی و تازه و ریشه این گیاه برای مصارف دارویی استفاده می شود.

محل رویش پنبه معمولی:

این گیاه در آسیا، آفریقا، مصر، چین، هند، آناتولی و جنوب ایالات متحده کاشته می شود. در ایران نیز به صورت کاشته شده یافت می گردد.

ترکیبات گیاه پنبه معمولی:

ترکیبات این گیاه شامل روغن فرار (به مقدار ناچیز) حاوی بتا – بیسا بولول. مواد رزینی که حاوی ترکیباتی از قبیل سالیسیلیک اسید و دی هیدروکسی بنزوییک اسید هستند.

خواص پنبه معمولی

خواص درمانی پنبه معمولی:

اثر این گیاه بر آزادسازی هیستامین به طور برون پیکر بر روی بافت شش خوک مشاهده شده است. گیاه مزبور همچینن قاعده آور، اکسی توسیک و نیز داروی ضد باروری در مردان بوده، اثر اکسی توسیک این گیاه مشابه ارگو می باشد.

بررسی های تجربی حاکی از آن هستند که ظاهرا مصرف آن به عنوان منقبض کننده رحم معقول باشد.

در طب سنتی از این گیاه برای درمان موارد متعددی از قبیل قاعدگی دردناک، فقدان قاعدگی، قاعدگی نامنظم، تهوع، تب، سردرد، اسهال و اسهال خونی و نیز به عنوان اکسی توسیک، برای خارج کردن جفت، درمان التهاب رحم، التهابات عصبی، کمی میزان شیر، خونریزی غیرطبیعی رحم، خونریزی، ازدیاد خونریزی در قاعدگی، فقدان قاعدگی، قاعدگی دردناک و اختلالات کلیماکتریک استفاده می شود.

در طب چینی گیاه مزبور به عنوان عامل ضد باروری در مردان به کار برده می شود.

طبع این گیاه گرم و خشک است. دانه آن در درمان بیماری های سینه و سرفه نافع بوده و ملین می باشد. عصاره برگ گیاه نیز در درمان اسهال کودکان سودمند است.

در طب از این گیاه بیشتر برای درمان بیماری های زنان به ویژه اختلالات قاعدگی، خونریزی بیش از حد طی دوران قاعدگی، تهوع صبحگاهی و خونریزی های رحم استفاده می گردد.

روش مصرف:

از اندام های دارویی این گیاه به صورت جوشانده، عصاره مایع، تنتور و نیز به صورت ترکیب با قارچ ارگو، هیدراستیس، بابونة رومی و دم شیر (Leonurus) استفاده می شود.

از ۲ تا ۴ میلی لیتر تنتور یا عصارۀ مایع، یا ۲۰ تا ۴۰ قطره عصاره مایع در یک وعده استفاده شود.

مقدار مصرف استاندارد این گیاه برای یک وعده، جهت مصارف خوراکی ۲ یا ۱۰ گرم از جوشانده ۲۰ درصد یعنی یک قاشق چایخوری از جوشانده گیاه مزبور می باشد.

مقدار مصرف عصارۀ مایع در هنگام زایمان ۱ تا ۲ قاشق چای خوری در یک وعده بوده و پس از زایمان همین مقدار، ۲ تا ۴ بار در روز و به عنوان داروی قابض بعد از زایمان تجویز می شود.

عوارض جانبی و هشدارها:

تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف صحیح و اندازه گیاه مذکور مشاهده نشده است.

مصرف پنبه دانه طی دوران بارداری، به جز هنگام زایمان ممنوع است.

بررسی های حیوانی حاکی از آن هستند که تغذیه دراز مدت حیوانات با مقادیر زیادی از کنجاله های پنبه دانه منجر به بروز مسمومیت های متعددی گردیده است که برخی از آنها کشنده بوده اند

روش نگهداری:

این گیاه را می بایست در ظروف کاملا پر و دور از نور و گرما نگهداری نمود.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید