فواید گیاه آکالیفا

185

معرفی گیاه آکالیفا:

آکالیفا گیاهی است علفی که یک ساله می باشد که ارتفاع آن به 60 سانتی متر می رسد. شبیه گیاه گزنه می باشد. برگ های آن گرد تا لوزی شکل می باشد و طول برگ ها حدود 2 تا 6 سانتی متر است. دمبرگ های آن بلند و باریک می باشد. سطح بالایی برگ ها تیره و سطح پایینی آنها براق با رگه های برجسته می باشد. حاشیه دمبرگ و رگه ها کرک دار است.

گل های این گیاه مانند سنبل است و شامل 3 تا 7 گل ماده در قسمت پایین و گل های نر که دارای 4 کاسبرگ و 8 پرچم می باشددر قسمت بالا می باشد. دانه های میوه این گیاه به قط تقریبی یک میلیمتر و به رنگ قهوه ای تا خاکستری می باشد و از گیاه کامل و گلدار آن برای مصارف دارویی استفاده می شود. بدین صورت که گیاه تازه، گلدار و کامل را برداشت و سپس خشک می کنند.

این گیاه بیشتر در هند، هندوچین و اتیوپی یافت می شود.

ترکیبات آکالیفا:

ترکیبات شامل گلیکوزیدهای سیانوژنیک از قبیل آکالیفین که یکی از مشتقات 3-سیانوپیریدون است. تانن هایی مانند تری –o-متیل آلاژیک اسید و روغن های فرار است.

خواص درمانی آکالیفا:

این گیاه به دلیل دارا بودن نوعی گلیکوزید سیانوژیک به نام آکالیفین ، بند آورنده خون و ضد باکتری بوده و در آزمایشات صورت گرفته مشخص شده که به دلیل داشتن مقادیر زیادی نمک های کلسیم ، موجب افزایش سرعت انعقاد خون می شود. شیرابه این گیاه برای کودکان اثر خلط آور دارد و در صورت استفاده به صورت شیاف، برای درمان یبوست بسیار مفید می باشد. زیرا سریع موجب شل شدن اسفنکتر مقعد می شود.

در صورتی که از گیاه آکالیفا به صورت خوارکی استفاده شود برای دفع کرم ، درمان یبوست مخصوصاٌ در زنان باردار، درد معده و برونشیت مفید است. در مصارف خارجی این گیاه، برای اکزما، جوش های پوست، گوش درد، تومورها، بردیگی و جراحات و همچنین التهاب مفاصل مفید است.

هشدارها:

تا کنون هیچ گونه عارضه جانبی که برای بدن ضرر داشته باشد مشاهده نشده است، اما در صورت مصرف بیش از حد این گیاه، باعث التهاب نواحی معده، روده و تغییر رنگ خون از قرمز به قهوه ای روشن می شود.

برای استفاده به صورت جوشانده 100 گرم از این گیاه را به یک لیتر آب اضافه کنید و بعد از آماده شدن روزانه 15 تا 30 میلی لیتر در هر وعده استفاده نمایید.

برای استفاده به عنوان تنتور، 125 گرم از این گیاه را به  1000 میلی لیتر اتانول 90 درصد (V/V) اضافه کنید و در هر وعده 2 تا 4 میلی لیتر را به صورت خارجی استفاده کنید.

اینستاگرام:
از طریق لینک زیر ما را در اینستاگرام دنبال کنید:

مرجع گیاهان دارویی در اینستاگرام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید